خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / وبلاگ / درمان جوش کل بدن

درمان جوش کل بدن

خانه سلامت پوست ، مو و ناخن ۲۰ روش درمان جوش بدن ( با عکس )

جوش بدن

آکنه ناراحت کننده است و درمان آن دشوار است. جوش های روی بدن به دلیل: مسدود شدن منافذ، هورمون ها و باکتری ها ایجاد می شوند.

خوشبختانه راه های زیادی برای درمان آکنه بدن وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. با ما بمان!!!

مراقبت از پوست

درمان فوری جوش بدن

از یک پاک کننده ملایم پوست استفاده کنید. می‌توانید از پاک‌کننده‌هایی که برای آکنه‌های صورت استفاده می‌شود، در سایر قسمت‌های مستعد آکنه بدن استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر در پشت خود جوش های زیادی دارید، آن ناحیه را به طور مرتب با پاک کننده های پوست پاک کنید.

پاک کننده ها می توانند کثیفی، عرق، چربی بدن و سایر مواردی که می توانند منافذ را مسدود کنند را از بین ببرند.

برای جلوگیری از تحریک پوست از پاک کننده های ملایم استفاده کنید.

فوم پاک کننده انتخابی را روی نقاطی از بدن که مستعد جوش هستند بمالید و کاملا با آب بشویید. بهتر است این کار را در حمام انجام دهید تا با آبکشی مشکلی نداشته باشید، زیرا ممکن است جوش های بدن مانند صورت در دسترس نباشد.

کرم برای درمان جوش روی بدن

از کرم ها و لوسیون های بدون نسخه استفاده کنید. بسیاری از محصولات بدون نسخه وجود دارند که می توانید برای درمان آکنه بدن از آنها استفاده کنید.

بهتر است در هنگام خرید به مواد موثر این محصولات نگاهی بیاندازید تا بدانید کدامیک موثرتر هستند.

مواد موثر برای درمان آکنه بدن

آلفا هیدروکسی اسیدها: سلول های مرده پوست را از بین می برد که از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری می کند، التهاب را کاهش می دهد و پوست را برای تولید پوست جدید تحریک می کند.

بنزوئیل پراکسید: باکتری های روی پوست را که می توانند منافذ پوست را مسدود کنند، از بین می برد.

کرم یا لوسیون رتینوئید (رتینوئید): به باز شدن منافذ پوست کمک می کند، سلول های مرده پوست را از بین می برد و از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری می کند.

سالیسیلیک اسید: از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری می کند.

گوگرد: به از بین بردن سلول های مرده و چربی اضافی پوست کمک می کند.

لباس مناسب برای جوش بدن

از شر عوامل تحریک کننده خلاص شوید. برخی محرک‌ها می‌توانند در ایجاد جوش‌ها در سراسر بدن نقش داشته باشند، به‌خصوص اگر مستعد تعریق هستید.

یکی از شایع ترین دلایل تحریک آکنه بدن، پوشیدن لباس های تنگ است، زیرا می تواند عرق و چربی اضافی را در نزدیکی منافذ پوست قرار دهد.

لباس های گشاد و تمیز بپوشید، از پوشیدن لباس های تنگ و وسایل ورزشی تنگ مانند بند کوله پشتی خودداری کنید. این موارد می توانند باعث اصطکاک بیشتر روی پوست حساس شوند و همچنین می توانند چربی و کثیفی را در نزدیکی منافذ پوست رسوب دهند.

داروهای تجویزی

قرص ضد جوش بدن

ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی برای شما تجویز شود. آنتی بیوتیک ها را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد. آنتی بیوتیک های موضعی برای کورک های متوسط ​​تا شدید می توانند موثر باشند اما برای کورک های شدیدتر و خیلی شدید آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز خواهند شد.

آنتی بیوتیک های مینوسیکلین و داکسی سایکلین که هر دو تتراسایکلین هستند معمولاً برای درمان آکنه تجویز می شوند. از عوارض این داروها می توان به افزایش حساسیت به نور خورشید اشاره کرد، بنابراین در طول درمان از ضد آفتاب استفاده کنید. در کودکان زیر 9 سال و زنان باردار نباید استفاده شود زیرا ممکن است خطر کاهش رشد استخوان یا تغییر دائمی رنگ پوست را افزایش دهد.

آنتی بیوتیک ها معمولاً برای مدت معینی استفاده می شوند و پس از آن باید قطع شوند.


استفاده از رتینوئید موضعی را در نظر بگیرید. این دارو بدون نسخه نیز در دسترس است، اما نسخه قوی این داروی موضعی با تجویز پزشک برای کاهش جوش های آکنه استفاده می شود که با جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست به درمان آکنه کمک می کند. رتینوئید از مشتقات ویتامین A است.

از این کرم در شب استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، این کرم را 3 بار در هفته برای جوش های بدن استفاده کنید.

رتینوئید معمولاً باعث تحریک، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود. برای کاهش عوارض رتینوئیدها درمان را با کمترین قدرت این دارو شروع کنید و در صورت تحمل پوست از محصولات قوی تری استفاده کنید.

از رتینوئیدها و سایر محصولات بدون نسخه به طور همزمان استفاده نکنید.

علاوه بر این، رتینوئید پوست را به نور خورشید حساس می کند، بنابراین لباس محافظ، کلاه آفتابی و کرم ضد آفتاب بپوشید.

دارو درمانی جوش بدن

در مورد استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است کرم های موضعی آنتی بیوتیک قوی تجویز کند که می تواند به از بین بردن باکتری های اضافی روی سطح پوست کمک کند. این باکتری ها می توانند باعث بسته شدن منافذ و ایجاد جوش در بدن شوند.

آنتی بیوتیک های موضعی قرمزی پوست مستعد آکنه را کاهش می دهند. بیشتر آنتی بیوتیک های موضعی با بنزوئیل پراکسید مصرف می شوند زیرا می تواند به کاهش خطر ایجاد باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک کند.

آنتی بیوتیک های مورد استفاده با بنزوئیل پراکسید عبارتند از: کلیندامایسین و اریترومایسین.

ژل داپسون که به صورت نسخه ای در درمان آکنه استفاده می شود، معمولاً با رتینوئید موضعی برای حداکثر اثر استفاده می شود. عوارض جانبی داپسون عبارتند از: تحریک پوست، قرمزی و خشکی.

علت ایجاد جوش بدن

در مورد قرص های ضد بارداری با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی می تواند در درمان آکنه در زنان و دختران جوان موثر باشد. این داروها با ترکیبی از استروژن و پروژسترون با مارک های مختلف و با تجویز پزشک موجود می باشند.

از عوارض جانبی این داروها می توان به سردرد، حالت تهوع، افزایش وزن، حساس شدن سینه ها و خونریزی قاعدگی اشاره کرد، البته از عوارض خطرناک آن می توان به خطر لخته شدن خون اشاره کرد.

در مورد تجویز و مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت کنید.

قرص ضد جوش بدن

در مورد داروهای ضد آندروژن با پزشک خود مشورت کنید. داروهای ضد آندروژن مانند اسپیرونولاکتون می توانند اثر آندروژن ها را بر غدد چربی مسدود کنند.

این داروها معمولاً در زنان و دخترانی که تحت تأثیر آنتی بیوتیک های خوراکی قرار نگرفته اند استفاده می شود.

عوارض جانبی این داروها عبارتند از: حساس شدن سینه ها، قاعدگی دردناک و احتباس پتاسیم در بدن.

درمان قطعی جوش بدن

ایزوترتینوئین یا راکوتان را در نظر بگیرید. راکوتان یک داروی خوراکی بسیار قوی است که به طور کلی در افرادی که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند استفاده می شود.

عوارض جانبی این دارو شامل کولیت اولسراتیو، افزایش احتمال افسردگی، خودکشی ناشی از افسردگی و نقایص مادرزادی در زنان باردار است.

در طول درمان، برای جلوگیری از عوارض ناخواسته، باید تحت نظر مستقیم پزشک باشید.

درمان های خانگی و طبیعی

درمان جوش بدن با طب سنتی

از اسیدهای میوه استفاده کنید. برای پاکسازی پوست می توانید از اسیدهای میوه استفاده کنید. نشان داده شده است که اسیدهای میوه به درمان آکنه بدن کمک می کنند. بنابراین می توان آکنه بدن را با استفاده از یکی از این اسیدها درمان کرد.

به عنوان مثال، مرکبات دارای اسید سیتریک و سایر میوه ها دارای اسیدهایی مانند: گلوکورونیک، گلیکولیک، گلوکونیک، مالیک و تارتار هستند.

نکات مهم در شستشوی پوست

1- بیش از دو بار در روز پوست را نشویید.

2- اگر جوش در داخل یا در امتداد پوست سر است، هر روز آن را بشویید.

3- برای شستشوی پوست از صابون های ملایم استفاده کنید.

4- بعد از تعریق پوست را بشویید.

5- از مالیدن پوست خودداری کنید زیرا باعث تحریک آن می شود. برای شستن پوست از نوک انگشتان یا پارچه نرم استفاده کنید.

6- حتما بعد از شستشو پوست را با حوله خشک کنید.

آلوئه ورا ضد جوش

از آلوئه ورا کمک بگیرید. آلوئه ورا می تواند به حفظ رطوبت در پوست کمک کند و نشان داده است که خواص ضد آکنه دارد، بنابراین می توان از آن برای درمان آکنه استفاده کرد. روزانه بعد از شستن پوست از آلوئه ورا روی پوست استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر از لوسیون بدن استفاده می کنید، می توانید آن را با آلوئه ورا جایگزین کنید.

برخی از افراد به آلوئه ورا حساسیت دارند. اگر آلوئه ورا باعث قرمزی، سوزش، سوزش یا راش (ضایعه پوستی) شد، مصرف آن را متوقف کنید.

روغن درخت چای ضد جوش بدن است

از ژل روغن درخت چای استفاده کنید. ژل روغن درخت چای با غلظت 5 درصد می تواند به درمان آکنه بدن در برخی افراد کمک کند. اثربخشی این ماده با بنزوئیل پراکسید که دارویی برای درمان آکنه است مقایسه می شود.

از این ژل باید روزانه استفاده کنید. قبل از استفاده حتما قسمت مورد نظر را تمیز و خشک کنید.

قبل از مصرف، آن را روی ناحیه کوچکی از پوست آزمایش کنید، زیرا استفاده از روغن درخت چای در برخی افراد باعث تحریک و قرمزی می شود.

درمان گیاهی جوش بدن

از لوسیون حاوی 2 درصد عصاره چای سبز استفاده کنید. لوسیون حاوی 2 درصد چای سبز می تواند به درمان آکنه متوسط ​​تا شدید کمک کند. روزانه از این محصول استفاده کنید.

قبل از استفاده، ناحیه کوچکی از پوست را آزمایش کنید.

درمان دارویی جوش بدن

از مکمل مخمر آبجو کمک بگیرید. تجویز CBS 5926، نوع خاصی از مکمل آبجو، ممکن است به کاهش بروز آکنه بدن کمک کند. مخمر آبجو به صورت پودر، قرص یا مایع موجود است.

اگر به صورت پودری آن را تهیه کنید، معمولاً 1-2 قاشق غذاخوری در روز مصرف می کنند. اگر نوع مایع یا قرص را دریافت کردید، طبق دستورالعمل روی جعبه از آن استفاده کنید.

مصرف مخمر آبجو می تواند نفخ را افزایش دهد.

اگر مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستید، استفاده از این مکمل ممکن است علائم شما را بدتر کند.

پاکسازی جوش بدن

از نور خورشید استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند به درمان آکنه کمک کند، اما مقدار آن باید کم و بین 10 تا 15 دقیقه در روز باشد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید می تواند به پوست آسیب برساند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

همیشه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. توجه داشته باشید که حداقل فاکتور محافظتی برای ضد آفتاب باید 30 باشد.

سایر درمان های آکنه بدن

رهایی از جوش

شاید نور درمانی موثر باشد. نور درمانی به روش های مختلفی انجام می شود. در نور درمانی، باکتری هایی که باعث جوش می شوند با استفاده از نور از بین می روند.

بسته به نوع درمان انتخابی، می توانید نور درمانی را در خانه انجام دهید یا با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: درد، قرمزی پوست و افزایش حساسیت پوستی.

درمان گیاهی جوش بدن

لایه برداری شیمیایی انجام دهید. در این روش درمانی با استفاده از محلول شیمیایی مانند اسید سالیسیلیک روی پوست، ناحیه جوش را لایه برداری می کنند.

لایه برداری شیمیایی می تواند برای برخی افراد بسیار موثر باشد، اما در افرادی که رتینوئیدها را از طریق دهان مصرف می کنند، می توانند باعث تحریک پوستی قابل توجهی شوند.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: قرمزی شدید پوست، تاول، لایه برداری، تغییر رنگ طولانی مدت پوست.

درمان پرشکی جوش بدن

لحیم کاری را تخلیه کنید. اگر جوش‌های شما با درمان‌های موضعی و خوراکی درمان نشدند، متخصص پوست می‌تواند به صورت دستی جوش‌های سر سیاه و سر سفید را برای شما انجام دهد.

این کار فقط باید توسط متخصص پوست در شرایط کنترل شده با تجهیزات ویژه انجام شود. این می تواند باعث ایجاد اسکار دائمی روی پوست شود.

واکسن ضد جوش بدن

تزریق استروئید نیز یکی از روش های درمان آکنه است. برخی از بیماری های آکنه مانند ضایعات ندولر و کیستیک را می توان با تزریق استروئید درمان کرد. متخصص پوست استروئید را مستقیماً به داخل ضایعه تزریق می‌کند تا بدون نیاز به تخلیه دستی، پوست را ترمیم کند.

این درمان ممکن است باعث نازک شدن پوست، روشن یا رنگ پریدگی پوست و ظاهر شدن سیاهرگ های قابل مشاهده در ناحیه درمان شود.

برچسب‌هااز بین بردن جوش و جای جوش روی بازوانواع جوش بدن با تصویرانواع جوش بدن و درمان آنبرای از بین بردن جوش بازو چه باید کردجوش پشت بدن نشانه چیستجوش کل بدندرمان جوش بدندرمان جوش بدن با طب سنتیدرمان جوش بدن بعد از اپیلاسیوندرمان جوش روی بازودرمان جوش ریز بدندرمان خانگی جوش بازودرمان گیاهی جوش پشت بدندرمان گیاهی جوش روی بازودلیل جوش بدنراه از بین بردن جوش سرشانهعلت جوش در نقاط مختلف بدننام دیگر جوشهای ریز بدن ؟؟

مطلب قبلی ۱۵ روش درمان پینه و میخچه روی دست و پا ( با عکس )
مطلب بعدی ۲۰ روش از بین بردن جای جوش ( با عکس )

اطلاعات بیشتر در مورد پوست، مو و ناخن

جوش درمانی در 3 سوت!!! (همراه با تصویر)

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…

آذر ۹, ۱۳۹۹
44 ثانیه خوانده شده

چگونه عفونت استافیلوکوک را درمان کنیم؟

باکتری‌های استافیلوکوکوس، معمولاً بر روی پوست انسان‌ها و سایر سطوح یافت می‌شوند. زمانی که …

آذر ۹, ۱۳۹۹
41 ثانیه خوانده شده

میزان ریزش مو را اندازه بگیرید!!! (همراه با تصویر)

ریزش مو، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که آقایان و خانم‌ها با آن روبرو هستند. این مشکل، غال…

آبان ۲۰, ۱۳۹۹
40 ثانیه خوانده شده

تشخیص ریزش موی مردانه + ارثی!!! (همراه با تصویر)

طاسی مردانه، یک عارضه ژنتیکی و هورمونی بوده که موجب عقب کشیده شدن موهای خط پیشانی و نازک ش…

آبان ۲۰, ۱۳۹۹
48 ثانیه خوانده شده

درمان قطعی آلوپسی چیست؟

مقابله با ریزش موی ناشی از بیماری خودایمنی آلوپسی، بسیار خسته‌کننده است؛ ریزش موی شما می‌ت…

مهر ۲۷, ۱۳۹۹
42 ثانیه خوانده شده

درمان ریزش موی بعد از زایمان در 3 سوت!!!

شروع یک زندگی با نوزاد جدید، به‌اندازه کافی استرس‌آور است. آخرین مشکلی که با آن مواجه خواه…

مهر ۲۶, ۱۳۹۹
46 ثانیه خوانده شده

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

بررسی کنید

جوش درمانی در 3 سوت!!! (همراه با تصویر)

کورک یا آبسه برآمدگی های دردناک، ملتهب و چرک مانند هستند که در اثر عفونت های باکتریایی ایجاد می شوند.

درمان جوش ها، هر نوع که باشد و در کدام ناحیه از بدن باشد، همیشه سخت و زمان بر است. آکنه بدن یکی از انواع سرسخت آکنه است. درمان آکنه بدن مستلزم بررسی وضعیت کلی طیف پوست شما است. جوش ها در هر سنی و به دلایل مختلف ایجاد می شوند. همچنین می توانند روی بدن و پشت شما ظاهر شوند، می توانید به روش های زیر آنها را از بین ببرید. در این مقاله قصد داریم در مورد تمامی راه های درمان آکنه بدن صحبت کنیم پس با کیت مگ همراه باشید.

علل آکنه بدن

ساختارهای پوست بدن شما روغنی به نام سبوم تولید می کند که توسط غدد موجود در ریشه مو ترشح می شود و روی پوست و مو پخش می شود تا رطوبت مورد نیاز آن را تامین کند.

تغییرات هورمونی در ایجاد جوش موثر می‌باشد. این تغییرات ناگهانی هورمونی در طول دوران مختلف زندگی خانم‌ها قابل مشاهده و بررسی است.

اگر سبوم اضافی ترشح شود و منافذ پوست با پوست مرده و باکتری پوشیده شود، جوش ها ظاهر می شوند. هنگامی که دیواره های غدد خط رویش مو متورم می شوند، چرک و جوش های سر سفید ایجاد می شوند و هنگامی که منافذ بسته در معرض هوا قرار می گیرند، جوش های سرسیاه ایجاد می شوند. بیایید به چند مورد اساسی از دکمه ها نگاه کنیم.

عوامل ژنتیکی که باعث ایجاد آکنه در بدن می شوند

می تواند خانوادگی باشد و در تمام اعضای خانواده به شکل ژنتیکی قابل مشاهده است. این مورد نیز مانند همه موارد ژنتیکی قطعی نیست. به طور کلی، طیف غالب پوست خانواده در کودکان دیده می شود، اما موارد زیادی وجود دارد که مشکلات پوستی یا بیماری های پوستی از والدین به فرزندان به ارث نمی رسد. گاهی اوقات بیماری پوستی در وسط آنچه در والدین است دیده می شود.

رژیم موثر است!

تحقیقات نشان داده است که غذایی که می خورید با بروز آکنه مرتبط است. غذاهایی به خصوص آنهایی که از آرد سفید تهیه می شوند مانند نان، چیپس و غیره باعث افزایش ناگهانی قند خون و آکنه می شوند. یکی از راه های ساده برای درمان آکنه بدن، اصلاح رژیم غذایی است!

در برخی افراد لبنیات نیز می تواند باعث ایجاد جوش شود. شیر کامل گاو یکی از مواردی است که آکنه را تحریک می کند. همچنین مواد قندی با شیرینی مصنوعی زیاد و شکلات ها می توانند از جمله موارد جوش زدن آکنه در بدن و صورت باشند. فست فود در ایجاد جوش های آزار دهنده بی گناه نیست.

داروها نیز می توانند باعث آکنه شوند!

یکی از عوارض جانبی برخی داروها می تواند ظاهر شدن آکنه در بدن و صورت باشد. داروهای هورمونی یکی از آنهاست. در برخی موارد، تداخل دارویی مصرف همزمان چند دارو می تواند در سطح پوست ظاهر شود. داروهایی که به عنوان یک عارضه جانبی مصرف باعث افزایش تولید چربی در پوست می شوند، باعث تحریک و تسریع گسترش جوش می شوند.

اگر عوارض جانبی داروهای خود را مطالعه کنید، می توانید در مورد این موارد بیشتر بدانید. بهترین راه همیشه مراجعه به پزشک است.

هورمون ها یکی از مهم ترین عوامل هستند!

تغییرات هورمونی در ایجاد آکنه موثر است. این تغییرات هورمونی ناگهانی را می توان در دوره های مختلف زندگی یک زن مشاهده و بررسی کرد. بلوغ زمانی است که شرایط عمومی پوست و مو با تغییرات شدید هورمونی تغییر می کند.

حتی پس از بلوغ تا سن بالاتر، سوزش پوست زنانه و جوش های ناگهانی در دوران قاعدگی قابل مشاهده است. بارداری همچنین تغییرات هورمونی جدی ایجاد می کند و می تواند به صورت جوش ظاهر شود. همچنین در دوران یائسگی، تغییرات هورمونی بر شرایط پوستی تأثیر می گذارد.

فشار

استرس مستقیماً عامل آکنه نیست، اما می تواند یکی از عوامل اساسی آن باشد. همه ما تغییرات پوستی را در زمان های سخت و پر استرس تجربه کرده ایم. استرس به طور معمول بر عملکرد بسیاری از قسمت های عملکردی بدن تأثیر می گذارد و پوست نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در شرایطی که تحت فشار و استرس شدید قرار دارید، دیدن جوش در بدن و صورتتان عجیب نیست. اولین راه برای درمان آکنه روی بدن و صورت در این شرایط تسلط بر شرایط روحی و آرامش اعصاب است. اگر به فکر درمان آکنه بدن هستید، سعی کنید از استرس دوری کنید.

عرق

عرق کردن، به خصوص در لباس های تنگ، پوست را تحریک می کند و باعث ایجاد جوش می شود. مواد و املاح موجود در عرق بدن، pH طبیعی سطح پوست را تغییر می دهند و در نتیجه باعث آسیب پوست می شوند.

این موارد بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که عرق روی پوست بماند یا با لباس‌های پلاستیکی و الیافی تنگ که باعث آکنه بدن شود. شستشوی منظم پوست از عرق و چربی اضافی یکی از موثرترین راه حل ها در این زمینه است.

بیشتر بخوانید: رژیم ضد آکنه;

روش های درمان آکنه بدن

در بیشتر موارد، این مشکل را می توان با تغییر عادات زندگی روزمره و درمان های خانگی حل کرد. ما به برخی از ساده ترین راه های درمان آکنه بدن اشاره می کنیم.

بعد از ورزش دوش بگیرید

اگر چربی و عرق روی پوست شما بماند، یکی از عوامل ایجاد آکنه می شود. برای جلوگیری از این امر، باید به طور منظم حمام کنید. همچنین، حتماً لباس های خود را در بین تمرینات بشویید. پوشیدن مکرر لباس های عرق کرده این عوارض را تشدید می کند. با رعایت بهداشت فردی به راحتی می توان از آنها جلوگیری کرد.

لایه برداری ملایم با مواد لایه بردار که حاوی سالیسیلیک اسید است باعث از بین رفتن لایه اضافی،روغن،کثیفی و بافت مرده پوست می‌شود.

لایه برداری

لایه برداری ملایم با مواد لایه بردار حاوی اسید سالیسیلیک، لایه اضافی، چربی، کثیفی و بافت مرده پوست را از بین می برد. با حذف این عوامل عامل اصلی آکنه بدن را از بین برده اید.

در واقع با این کار از تشکیل تختی که باعث آکنه بدن می شود جلوگیری کرده اید. گفتن آسانتر این است که اگر مواد خام برای انجام کاری نداشته باشید، هرگز نمی توانید آن را انجام دهید. در این صورت مواد اولیه تشکیل دهنده جوش را با لایه برداری از روی پوست پاک می کنیم.

لباس های گشاد بپوشید

پوشیدن لباس های تنگ هنگام ورزش یا ورزش های برهنه می تواند باعث ایجاد آکنه در سطح بدن شود. پس بهترین انتخاب پوشیدن لباس های گشاد است. لباس های پنبه ای یا الیاف طبیعی مانع از تنفس پوست شما نمی شوند و بهترین انتخاب برای ورزش و فعالیت بدنی هستند.

استفاده از روغن درخت چای

مواد طبیعی زیادی وجود دارد که می توان برای درمان آکنه بدن پیشنهاد کرد. یکی از این مواد روغن درخت چای است. این ماده از برگ درختان در استرالیا تهیه می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این ماده ضد باکتری است و به از بین بردن جای جوش کمک می کند.

عرضه این روغن های مفید به پوست برای بافت های پوست شما بسیار مفید است، اما باید از تجمع آنها روی پوست خودداری کرد. شستن آن از سطح پوست بسیار مهم است. اگر روی پوست باقی بمانند و با روغن و عرق پوست ترکیب شوند، منافذ پوست مسدود شده و آکنه پخش می‌شود.

موهایتان را بالا ببندید تا پشت و کمرتان را نپوشانند

موهای بلند می توانند چربی و کثیفی اضافی را به سطح پوست شما بیاورند. موهای خود را مرتب بشویید، هنگام ورزش آن ها را ببندید و همچنین از زدن شامپو و نرم کننده به پوست خود خودداری کنید، این مواد باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند.

کرم ضد آفتاب خود را هوشمندانه انتخاب کنید

مراقبت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است. ضد آفتاب های روغنی منافذ را می بندند. از ضد آفتاب های بدون روغن استفاده کنید. دریافت مشاوره از مشاوران فروش داروخانه یا پزشک بهترین راه برای انتخاب ضد آفتاب مناسب برای نوع پوست شما است.

غذای سالم بخور

رژیم غذایی ناسالم باعث تحریک و افزایش جوش می شود. موادی مانند نان آرد سفید، ماکارونی آرد سفید، برنج و سیب زمینی از جمله آنها هستند. سعی کنید غذاهای سالم مانند سبزیجات، میوه ها، غذاهای پروتئینی و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

درمان آکنه بدن با دارو

اگر مشکل شما با درمان های خانگی و موارد ذکر شده کم نشد و علاج حاصل نشد، برای مقابله با آکنه بدن به کمک بیشتری نیاز دارید. حتما با متخصص پوست مشورت کنید و از داروها و پمادهای خوراکی تجویز شده استفاده کنید.

درمان آکنه روی بدن و صورت نیاز به تکمیل درمان دارد. با مشاهده شروع بهبود، درمان را متوقف نکنید. دوره درمان تعریف شده توسط پزشک باید به طور کامل تکمیل شود تا نتیجه کامل حاصل شود.

بیشتر بخوانید: بهترین روش تخلیه لحیم کاری

ابزار مناسب

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از پخش شدن جوش ها در سطح بدن، شستشوی کامل پوست و از بین بردن عوامل مسدود کننده منافذ است. برس های صورت Cute Skin را می توان به برس های مخصوص بدن متصل کرد.

این برس ها برخلاف الیاف معمولی، کثیفی، باکتری ها و قارچ ها را در محیط مرطوب حمام جذب می کنند. ضد باکتری بوده و با طراحی خاص تارهای مو، بدون آسیب رساندن به بافت های زنده پوست، بدن را به بهترین شکل شستشو و لایه برداری می کند.

دستگاه ضد عفونی کننده UV – سوریا باکس

8,350,000 تن

برس روتاری فیس اورکلین مدل F600 – طرح 2 براش

فروش ویژه محصولات با تخفیف

752,000 تومان-885,000 تومان

ماساژور صورت Cuteskin

1,235,000 تن

میکرودرم خانگی پوست ناز

1,365,000 تن

برس صورت ارتعاشی Pretty 2 (Pretty2)

فروش ویژه محصولات با تخفیف

607000 تومان-715000 تومان

علت ایجاد جوش بدن چیست؟

اگر سبوم اضافی ترشح شود و منافذ پوست با پوست مرده و باکتری پوشیده شود، جوش ها ظاهر می شوند. وقتی پوشش غدد خط مو متورم می شود، چرک و جوش های سر سفید ایجاد می شود.

آیا جوش بدن میتواند ژنتیکی باشد؟

بله، می تواند خانوادگی باشد و در تمام اعضای خانواده به صورت ژنتیکی قابل مشاهده است

روش‌های درمان جوش بدن چیست؟

1. اسکراب 2. غذای سالم 3. لباس گشاد بپوشید 4. بعد از ورزش دوش بگیرید

آکنه مشکلی است که افراد در هر سنی ممکن است با آن مواجه شوند. آکنه معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی در بدن یا مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شود. البته این عارضه پوستی در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. آکنه می تواند در هر قسمتی از بدن ظاهر شود، اما معمولا در صورت بروز می کند. می دانیم که بسیاری از افراد از آکنه رنج می برند. از این رو در مقاله دیجی کالا مگ امروز قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد درمان فوری آکنه در اختیار شما قرار دهیم. در این مقاله با علل ایجاد جوش، درمان های خانگی و داروهای بدون نسخه برای درمان جوش، رژیم غذایی مناسب برای کنترل جوش و زمان مراجعه به پزشک آشنا خواهید شد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

جوش یا آکنه چیست؟

آکنه که به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می شود، زمانی ایجاد می شود که غدد چربی (غدد چربی) مسدود شده و با باکتری عفونی شوند. آکنه یک بیماری پوستی شایع به خصوص در بین نوجوانان است، زیرا غدد چربی آنها تحت تأثیر آندروژن ها سبوم بیشتری تولید می کند. تخمین زده می شود که 80 درصد از نوجوانان از آکنه رنج می برند. آکنه می تواند روی صورت، پیشانی، پشت، گردن، سینه، بازوها و شانه ها ظاهر شود.

چه چیزی باعث آکنه می شود؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد جوش شوند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

1. منافذ مسدود شده

مسدود شدن منافذ پوست شایع ترین علت آکنه است. آکنه معمولا زمانی اتفاق می افتد که منافذ پوست با کثیفی، روغن، باکتری، چربی اضافی و سلول های مرده پوست مسدود می شود.

2. ژنتیک

عوامل ژنتیکی یکی از مهم ترین عوامل ایجاد آکنه است. علت حساسیت، چربی و خشکی پوست شما ممکن است ژنتیکی باشد. کسانی که والدینشان آکنه دارند یا در گذشته آکنه داشته اند، بیشتر در معرض ابتلا به آکنه هستند.

3. تغییرات هورمونی

نوسانات هورمونی یکی از شایع ترین علل آکنه است. تغییرات هورمونی در بزرگسالان می تواند منجر به افزایش تولید سبوم شود و از حذف کثیفی و سلول های مرده پوست که باعث آکنه می شود، جلوگیری کند. همچنین زنان در دوران بارداری یا قاعدگی به دلیل نوسانات هورمونی ممکن است دچار آکنه شوند.

4. استرس

استرس عامل بسیاری از بیماری هاست. محققان در مطالعه ای در سال 2003 در دانشگاه استنفورد به این نتیجه رسیدند که استرس منجر به جوش و آکنه می شود. در این مطالعه که شامل 7 دانش آموز پسر و 15 دانش آموز دختر بود، دانش آموزان پسر در طول امتحانات آکنه بیشتری داشتند. استرس می تواند منجر به تولید بیشتر سبوم و انسداد فولیکول های مو و ایجاد جوش شود.

5. سیگاری

شما به خوبی می دانید که سیگار اثرات وحشتناکی بر سلامت شما دارد. یکی از این معایب جوش است. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است تا بتوان نظر قطعی داد.

6. عدم رعایت بهداشت

برخی عادات بد، مانند نشستن منظم صورت، استفاده از لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی، یا خوابیدن بدون پاک کردن آرایش، همگی می توانند منجر به مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه شوند.

7. داروهای خاصی مصرف کنید

برخی از داروها حاوی کورتیکواستروئیدها، آندروژن ها یا لیتیوم هستند که می توانند باعث نوسانات هورمونی و آکنه شوند.

8. غذاهای پر کربوهیدرات و لبنیات مصرف کنید

ثابت شده است که برخی غذاها باعث ایجاد آکنه می شوند. لبنیات، از جمله شیر، حاوی نوعی هورمون هستند که می تواند باعث تولید روغن بیشتر و ایجاد جوش شود. غذاهای حاوی قند بالا می توانند سطح قند خون و انسولین را افزایش دهند. این امر تولید سبوم را افزایش می دهد و آکنه موجود را تشدید می کند. علاوه بر این، غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند غلات کامل می توانند باعث افزایش سطح قند خون و انسولین شوند.

درمان های خانگی برای درمان فوری آکنه

راه های مختلفی برای درمان آکنه وجود دارد. ممکن است عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو را تجربه کنید. یک راه مطمئن تر برای درمان آکنه استفاده از داروهای خانگی است. در ادامه چند راه حل خانگی برای درمان فوری آکنه ارائه کرده ایم.

1. بستنی

استفاده از یخ یک گزینه‌ی عالی برای درمان جوشی محسوب می‌شود که هنوز به‌طور کامل عفونی نشده است‌.

یخ می تواند تورم، قرمزی و التهاب پوست را کاهش دهد. علاوه بر این، به غدد چربی کمک می کند تا آلودگی، چربی اضافی و میکروب ها را از پوست پاک کنند. یخ همچنین می تواند در بهبود گردش خون مفید باشد.

طرز استفاده

برای استفاده از این روش درمانی ابتدا صورت خود را با یک صابون ملایم بشویید.

یخ را در یک تکه پارچه قرار دهید. مراقب باشید که یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید، زیرا ممکن است به پوست آسیب برساند.

کیسه یخ را برای چند ثانیه در حال جوش نگه دارید. یخ نباید بیش از یک دقیقه روی پوست بماند در غیر این صورت پوست آسیب می بیند.

پارچه را از روی صورت خود بردارید، 5 دقیقه صبر کنید، سپس مراحل بالا را تکرار کنید.

2. عزیزم

یکی دیگر از راه های سریع برای از بین بردن جوش ها استفاده از عسل است. عسل حاوی ترکیباتی است که می تواند از رشد باکتری ها و میکروارگانیسم های بیماری زا در منافذ جلوگیری کند. علاوه بر این، عسل دارای خواص ضد التهابی است و می تواند قرمزی، تورم و عفونت های پوستی را کاهش دهد. این ترکیب به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی در نظر گرفته می شود که به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. این مشکل در رفع خشکی پوست موثر است.

احتیاط

حتما از عسل خام استفاده کنید و از مصرف فرآورده های عسل فرآوری شده خودداری کنید. این محصولات می توانند پوست را تحریک کنند. این می تواند جوش را بدتر کند.

طرز استفاده

ابتدا صورت خود را با صابون ملایم و آب ولرم بشویید. مراقب باشید پوست خود را مالش ندهید و از حوله برای خشک کردن پوست خود استفاده نکنید، زیرا این کار باعث تحریک پوست می شود.

با استفاده از یک اپلیکاتور پنبه ای استریل، عسل خام را مستقیماً روی نواحی آسیب دیده بمالید.

اجازه دهید عسل به مدت 30 دقیقه روی پوست بماند. در این مدت پوست خود را به آرامی ماساژ دهید تا عسل بهتر جذب پوست شود.

پوست خود را با آب ولرم بشویید. از این درمان خانگی دو بار در روز استفاده کنید.

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای درمان فوری جوش، مخلوط کردن عسل و پودر دارچین است تا خمیر غلیظی به دست آید. خمیر ایجاد شده را روی صورت خود قرار دهید و نیم ساعت صبر کنید. در پایان صورت خود را با آب ولرم بشویید.

3. آبلیمو

آب لیموترش تازه نیز یک درمان خانگی موثر برای آکنه است. لیمو حاوی ویتامین C است که می تواند به از بین بردن باکتری ها یا موجودات میکروسکوپی و کاهش قرمزی ناشی از آکنه کمک کند. اسیدهای موجود در آب لیمو می تواند به سفت شدن بافت پوست و از بین بردن چربی اضافی پوست کمک کند.

طرز استفاده

صورت خود را با آب ولرم و صابون ملایم بشویید. سپس صورت خود را خشک کنید.

یک لیمو را از وسط نصف کنید و آب آن را بگیرید. آب لیموترش را با کمی آب رقیق کنید.

مخلوط را با استفاده از پنبه روی نواحی آسیب دیده بمالید.

ممکن است احساس سوزش یا خارش کنید. طبیعی است. اما اگر پوست حساسی دارید باید بدانید که این روش درمانی برای شما مناسب نیست.

اجازه دهید آب لیمو به مدت 20 دقیقه روی صورت شما بماند تا پوست اسیدهای موجود در آن را جذب کند.

صورت خود را با آب ولرم بشویید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که با مخلوط کردن آب لیمو و پودر دارچین خمیر درست کنید. رب را به مدت 60 دقیقه بجوشانید. به درمان فوری آکنه کمک می کند. اگر پوست حساسی دارید، از استفاده از این روش درمانی خودداری کنید.

4. خمیر دندان

خمیردندان حاوی روغن های ضروری، پراکسید هیدروژن، جوش شیرین، الکل، منتول و تریکلوزان است که همگی به از بین بردن باکتری های مولد آکنه و خشک شدن جوش ها کمک می کنند. با این حال، خمیر دندان برای دندان طراحی شده است نه برای پوست، بنابراین می تواند پوست را تحریک کند و منجر به قرمزی، پوسته پوسته شدن و حتی سوزش شود.

احتیاط

خمیر دندان می تواند پوست را تحریک کند؛ بنابراین باید از آن در راه درست استفاده شود.

طرز استفاده

مقداری خمیر دندان را به قسمت هایی از پوست خود که دارای جوش هستند بمالید.

بگذارید خمیر دندان به مدت 2 ساعت روی پوست بماند. سپس صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید.

5. خوردن

کندر یک راه عالی برای درمان فوری جوش ها است. این روش درمانی به باز کردن منافذ مسدود شده و حذف سلول های مرده پوست، چربی، باکتری ها و کثیفی از روی پوست کمک می کند. این برای تمیز کردن منافذ و نرم شدن پوست مفید است.

طرز استفاده

ابتدا آب را بجوشانید تا مقدار آب به دو سوم قابلمه برسد. از آب خیلی داغ برای بخور استفاده نکنید.

صورت خود را بشویید و موهای خود را ببندید.

آب داغ را در یک کاسه بزرگ بریزید و به آرامی صورت خود را به کاسه ببرید. مراقب باشید صورت خود را خیلی به کاسه نزدیک نکنید. در غیر این صورت پوست شما می سوزد و آسیب می بیند. بهترین فاصله 30 سانتی متر است.

ناحیه مورد نظر پوست را به مدت 5-10 دقیقه دود کنید.

این درمان را یک بار در هفته انجام دهید تا پوست خود را مرطوب و مرطوب نگه دارید.

همچنین می توانید اسانس را به آب اضافه کنید. می توانید از روغن هایی مانند رزماری، اسطوخودوس یا نعناع استفاده کنید.

6. روغن درخت چای

روغن درخت چای برای درمان فوری آکنه عالی عمل می کند. این روغن دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی است و می تواند به جلوگیری از ارگانیسم های میکروسکوپی و باکتری هایی که باعث آکنه می شوند کمک کند. علاوه بر این، روغن درخت چای دارای خواص تسکین دهنده است و بنابراین می تواند در کاهش قرمزی و التهاب پوست مفید باشد. این روغن همچنین به خشک شدن جوش ها و رفع گرفتگی غدد چربی کمک می کند.

نقطه

ممکن است پس از استفاده از روش خانگی زیر، احساس سوزش خفیفی داشته باشید. این کاملا طبیعی است.

طرز استفاده

یک کاسه بردارید و سه تا چهار قطره اسانس درخت چای را با نصف فنجان آب مخلوط کنید.

گوش پاک کن را به مخلوط آغشته کنید و آن را روی نواحی آسیب دیده بمالید.

اجازه دهید روغن درخت چای به مدت 20-25 دقیقه روی پوست بماند. سپس صورت خود را بشویید. می توانید از این روش درمانی دو بار در روز استفاده کنید تا به نتایج سریع برسید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که چند قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا مخلوط کرده و آن را روی جوش های خود بمالید. اجازه دهید مخلوط به مدت 15 دقیقه روی صورت شما بماند. سپس صورت خود را بشویید.

گزینه دیگر مخلوط کردن یک قاشق چایخوری روغن نارگیل یا روغن بادام با دو تا سه قطره روغن درخت چای است. مخلوط به دست آمده را روی نواحی مورد نظر پوست قرار دهید و چند ساعت صبر کنید. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. برای خلاص شدن از شر جوش ها می توانید دو بار در روز از این درمان خانگی استفاده کنید.

7. سیر

سیر در درمان فوری جوش و آکنه بسیار خوب عمل می کند. این ترکیب حاوی خواص ضد باکتری، ضد قارچ، ضد التهاب، ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی است و می تواند به از بین بردن باکتری ها و کاهش قرمزی و تورم پوست کمک کند. علاوه بر این، سیر سرشار از ویتامین C، مواد معدنی و ترکیبات مفید است که همگی برای پوست مهم هستند.

نقطه

اگر بعد از استفاده از سیر روی پوست خود احساس سوزش غیر قابل تحملی کردید، بلافاصله صورت خود را با آب بشویید و استفاده از این روش درمانی را متوقف کنید.

طرز استفاده

پوست یک حبه سیر را بگیرید و به سه قسمت تقسیم کنید.

سیر را روی جوش هایتان بمالید و بگذارید چند دقیقه روی جوش ها بماند. سپس پوست خود را با آب سرد بشویید.

این درمان را چند بار در روز اعمال کنید.

همچنین می توانید هر روز یک حبه سیر بخورید. به افزایش گردش خون کمک می کند. با این حال، نباید زیاد سیر بخورید زیرا باعث تحریک معده می شود.

8. جوش شیرین

جوش شیرین کاربردهای مختلفی دارد. برای آشنایی بیشتر با کاربردهای مختلف این ترکیب مفید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید. جوش شیرین می تواند پوست را لایه برداری کرده و آلودگی، سلول های مرده پوست و چربی اضافی را از بین ببرد. شیرین بیان همچنین خاصیت ضد التهابی دارد و بنابراین قرمزی و تورم پوست را کاهش می دهد.

نقطه

اگر پوست شما حساس است، نباید از این درمان خانگی استفاده کنید زیرا می تواند باعث خشکی، قرمزی و تحریک پوست شود.

طرز استفاده

دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.

صورت خود را کاملا با آب بشویید. خمیر ایجاد شده را روی جوش هایتان بگذارید و 15 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و به آرامی با دست به صورت ضربه بزنید تا خشک شود.

می توانید از این روش درمانی دو بار در روز برای بهبود سریع جوش های خود استفاده کنید.

اگر پس از استفاده از ترکیب فوق دچار سوزش شدید پوستی شدید، بلافاصله صورت خود را بشویید.

9. خیار

خیار سرشار از پتاسیم، کلسیم، فسفر و منیزیم است که همگی به از بین بردن آلودگی ها، سلول های مرده پوست و باکتری ها کمک می کنند. این میوه همچنین حاوی ویتامین های A، C و E است که می تواند به کاهش التهاب کمک کند. خواص آنتی اکسیدانی خیار می تواند در خنک سازی و کاهش قرمزی پوست مفید باشد. علاوه بر این، خیار به خوبی پوست را مرطوب می کند، زیرا 90 درصد آن از آب تشکیل شده است.

طرز استفاده

خیار را از وسط نصف کنید و در مخلوط کن مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.

صورت خود را با آب ولرم و صابون ملایم بشویید و خمیر را روی مناطقی از پوست که دارای جوش هستند بمالید.

اجازه دهید مخلوط به مدت 30 تا 45 دقیقه روی پوست بماند. سپس صورت خود را با آب بشویید.

از این دارو دو بار در روز استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با خیار، عسل، آبلیمو، آب گوجه‌فرنگی، پودر چوب صندل و ماست یک ماسک صورت خانگی درست کنید و برای درمان فوری آکنه از آن استفاده کنید.

ده پاپایا

پاپایا سرشار از پاپائین است که دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد التهابی و ضد ویروسی است. این میوه می تواند پوست را لایه برداری کند، منافذ مسدود شده را باز کند و چربی های اضافی (چربی) را از پوست پاک کند. این میوه همچنین حاوی بتاکاروتن، ویتامین B و ویتامین C است که همگی به کاهش قرمزی و تورم کمک می کنند و پوست را نرم و لطیف می کنند. علاوه بر این، پاپایا سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با تشکیل لکه های تیره، آکنه و سایر مشکلات پوستی تقویت می کند.

طرز استفاده

چند تکه پاپایای خام را در مخلوط کن بریزید و آن را چندین بار مخلوط کنید.

صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید.

خمیر به دست آمده را روی نواحی مورد نظر پوست قرار دهید و 20-30 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را بشویید.

از این دارو دو بار در روز استفاده کنید تا به سرعت از شر آکنه خلاص شوید.

همچنین می توانید با عسل، ماست یا خامه و پاپایا ماسک صورت درست کنید. ماسک را روی صورت تمیز خود بگذارید و 15 تا 20 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را بشویید.

11. سرکه سیب

اگر می خواهید جوش های خود را سریع درمان کنید، از سرکه سیب استفاده کنید. این ترکیب دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد قارچی است و می تواند تورم، قرمزی و درد را کاهش دهد. خاصیت اسیدی سرکه سیب می تواند به از بین بردن بسیاری از انواع باکتری ها و ویروس ها کمک کند و در نتیجه از عفونت جلوگیری کند.

علاوه بر این، سرکه سیب می تواند به حفظ سطح pH پوست در محدوده طبیعی کمک کند و رشد میکروب ها را دشوار کند. این ترکیب همچنین به تولید کلاژن، حذف چربی اضافی پوست، ترمیم سلول های آسیب دیده پوست و از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند.

نقطه

پس از استفاده از این روش درمانی، تونر را به صورت خود بزنید.

طرز استفاده

صورت خود را با آب بشویید و با حوله خشک کنید.

یک قسمت سرکه سیب را با سه قسمت آب مخلوط کنید. یک تکه پنبه را به مخلوط آغشته کنید و آن را مستقیماً روی جوش های خود بمالید.

بگذارید مخلوط به مدت 10 دقیقه یا یک شب روی پوستتان بماند. سپس صورت خود را بشویید.

این درمان را چند بار در روز تکرار کنید.

12. ماست

ماست از زمان های قدیم برای استفاده از خواص فوق العاده آن برای پوست استفاده می شده است. ماست می تواند پوست را از داخل و خارج تغذیه کند. ماست سرشار از مواد مغذی مختلف از جمله روی، ویتامین B، کلسیم و اسید لاکتیک است که یک آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود و به لایه برداری پوست و تولید کلاژن کمک می کند.

علاوه بر این، منافذ مسدود شده را باز می کند و قرمزی پوست را کاهش می دهد. خوردن ماست ساده ترین راه برای بهره مندی از فواید آن است. خوردن ماست ظاهر پوست را بهبود می بخشد. همچنین می توانید با ماست ماسک صورت خانگی درست کنید. این ماسک به روشن شدن، کاهش قرمزی و آبرسانی پوست کمک می کند.

نقطه

حتما از ماست بدون طعم و بدون شکر استفاده کنید. در غیر این صورت، پوست شما ممکن است قرمز و تحریک شود.

طرز تهیه‌ی ماسک صورت با ماست

صورت و دست های خود را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

مقدار مناسبی از ماست بدون طعم را با انگشتان خود به صورت خود بمالید.

اجازه دهید ماست به مدت 15 دقیقه روی صورت شما بماند. سپس صورت خود را کاملا با آب ولرم بشویید.

از این ماسک می توانید دو بار در روز استفاده کنید.

طرز تهیه‌ی ماسک صورت با ماست و عسل

ابتدا صورت و دستان خود را بشویید.

یک کاسه بردارید و یک قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق چایخوری عسل خام مخلوط کنید.

ماسک ایجاد شده را روی صورت خود قرار دهید. 15 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب بشویید.

طرز تهیه‌ی ماسک ماست و جو دوسر

صورت خود را با آب و صابون ملایم بشویید.

در یک کاسه، یک قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق چایخوری جو دوسر مخلوط کنید.

مخلوط را روی صورت خود بگذارید و 10 دقیقه صبر کنید.

صورت خود را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

13. آسپرین

آسپرین یک ترکیب موثر برای نرم و درخشان نگه داشتن پوست است. آسپرین حاوی اسید استیل سالیسیلیک است که یک لایه بردار عالی برای پوست است. این ترکیب همچنین می تواند به کاهش اندازه منافذ و التهاب کمک کند.

نقطه

هنگام استفاده از آسپرین به چشمان خود دست نزنید.

طرز استفاده

5 یا 6 قرص آسپرین را در چند قطره آب حل کنید.

برای نتیجه بهتر، عسل، سفیده تخم مرغ یا روغن زیتون را به مخلوط فوق اضافه کنید.

مخلوط را به آرامی روی صورت خود قرار دهید و 15 دقیقه صبر کنید.

صورت خود را با آب ولرم بشویید.

14. ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است و به جلوگیری از باکتری ها، کاهش التهاب و تسریع روند بهبودی کمک می کند. به علاوه، برای از بین بردن کثیفی، سلول های مرده پوست و چربی اضافی منافذ مفید است. اسید سالیسیلیک موجود در ژل آلوئه ورا می تواند تعادل pH پوست را به حالت طبیعی بازگرداند. استفاده از ژل آلوئه ورا باعث سلامت پوست می شود.

طرز استفاده

در یک کاسه، یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با یک تا دو قاشق چایخوری گلاب مخلوط کنید.

می توانید عسل خام، آب لیموترش، پودر زردچوبه یا روغن درخت چای را به ژل آلوئه ورا اضافه کنید.

مخلوط را روی نواحی مورد نظر پوست قرار دهید.

بگذارید مخلوط به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

از این درمان خانگی دو بار در هفته برای از بین بردن جای جوش استفاده کنید.

15. روغن زیتون

روغن زیتون خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد و به همین دلیل به از بین بردن باکتری، کاهش تورم و التهاب پوست کمک می‌کند.

این روغن حاوی مواد مغذی مختلف و اسیدهای چرب ضروری است که در از بین بردن سلول های مرده پوست، آلودگی و سایر سموم از منافذ پوست موثر است. ویتامین های D، E و K موجود در روغن زیتون به ترمیم پوست آسیب دیده و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و در نتیجه از بروز آکنه جلوگیری می کند.

طرز استفاده

صورت و دست های خود را با آب بشویید.

روغن زیتون را مستقیماً روی جوش های خود بمالید.

می توانید نمک دریا، آب لیموترش تازه، جوش شیرین، سیر، روغن درخت چای، روغن اسطوخودوس، عسل یا سرکه سیب و سیب را در روغن زیتون اضافه کنید.

مخلوط را روی نواحی مورد نظر پوست قرار دهید و به آرامی ماساژ دهید.

اجازه دهید مخلوط به مدت 5-10 دقیقه روی پوست بماند. سپس پوست خود را با آب ولرم بشویید.

از این روش درمانی سه بار در هفته استفاده کنید.

برای درمان فوری آکنه می توانید از این روش دو بار در روز استفاده کنید.

16. روغن آرگان

روغن آرگان حاوی ترکیبات فعال زیستی مانند کاروتن و توکوفرول است که خاصیت ضد میکروبی دارند. در یک مطالعه نشان داده شد که کرم حاوی روغن آرگان تولید سبوم یا چربی را کاهش می دهد. این می تواند به کاهش عفونت اطراف جوش کمک کند و از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کند.

طرز استفاده

چند قطره روغن آرگان را با روغن حامل مانند روغن زیتون مخلوط کنید.

مخلوط روغن ها را با استفاده از پنبه استریل شده قرار دهید تا بجوشد.

از این دارو سه تا چهار بار در روز استفاده کنید.

17. روغن جوجوبا

روغن جوجوبا دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. خواص ذکر شده می تواند به بهبود التهاب پوست ناشی از آکنه کمک کرده و از بروز آکنه خفیف جلوگیری کند.

طرز استفاده

چند قطره روغن جوجوبا را با روغن حامل مانند روغن بادام مخلوط کنید.

بخشی از مخلوط حاصل را با استفاده از پنبه به جوش بیاورید.

شما می توانید از این درمان خانگی تقریبا 3-4 بار در روز برای درمان آکنه خود استفاده کنید.

18. روغن کرچک

جزء اصلی روغن کرچک اسید ریسینولئیک است که نشان داده شده است که حاوی خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این خواص روغن کرچک می تواند منجر به بهبود التهاب و عفونت اطراف جوش شود. به خاطر داشته باشید که این روغن می تواند پوست برخی افراد را تحریک کند. بنابراین قبل از استفاده حتما پچ تست را انجام دهید.

طرز استفاده

آب را بجوشانید و دود کنید.

سپس مخلوط روغن کرچک و روغن زیتون را روی صورت خود قرار دهید.

می توانید روغن را یک شب روی پوست خود بگذارید و صبح روز بعد صورت خود را کاملا با آب بشویید.

از مخلوط فوق می توانید هفته ای دو بار استفاده کنید.

19. نمک اپسوم

نمک اپسوم که به نام سولفات منیزیم نیز شناخته می شود، التهاب را کاهش می دهد و پوست را تسکین می دهد. این ترکیب می تواند به کاهش تورم اطراف جوش و کاهش ظاهر جوش کمک کند. توجه داشته باشید که نمک اپسوم می تواند در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند. اگر پس از استفاده از این درمان دچار سوزش پوست، تنگی نفس یا تورم لب شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

طرز استفاده

دو تا سه قاشق چایخوری نمک اپسوم را در دو فنجان آب گرم مخلوط کنید.

یک تکه پارچه تمیز را به مخلوط حاصل آغشته کرده و روی صورت خود قرار دهید.

چند دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را کاملا با آب بشویید.

دو بار در هفته برای استفاده از این روش درمانی کافی است.

20. روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که خواص ضدالتهابی دارند. این خاصیت روغن ماهی می تواند به کاهش تورم ناشی از جای جوش و ترشح سبوم توسط غدد چربی کمک کند. همچنین نشان داده شده است که مکمل روغن ماهی باعث کاهش شدت آکنه می شود. با این حال، ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم نظر قطعی در این زمینه داشته باشیم. قبل از مصرف مکمل های روغن ماهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

طرز استفاده

مکمل های روغن ماهی را هر چند وقت یکبار که پزشک توصیه کرده است مصرف کنید.

21. روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی است و می تواند درد و التهاب ناشی از جوش را کاهش دهد. اسید لوریک که جزء اصلی روغن نارگیل است، دارای خواص ضد میکروبی است. این می تواند به کاهش عفونت اطراف جوش کمک کند. اگر پوست چرب دارید، از روغن نارگیل استفاده نکنید زیرا به شدت کودوژنیک است و می تواند منافذ را مسدود کند.

طرز استفاده

یک قاشق چای خوری روغن نارگیل بکر را به نواحی آسیب دیده پوست خود بمالید.

برای درمان فوری آکنه می توانید از روغن نارگیل دو بار در روز استفاده کنید.

22. زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که نشان داده است به طور قابل توجهی آکنه را بهبود می بخشد. کورکومین همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. این خواص می تواند در کاهش دفعات بروز آکنه مفید باشد.

طرز استفاده

با مقدار مناسب آب و یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه خمیر غلیظی درست کنید.

خمیر را روی جوش های خود بمالید. وقتی خمیر خشک شد، صورت خود را با آب بشویید.

اگر به زردچوبه حساسیت دارید، از آن به صورت موضعی استفاده نکنید.

23. چای سبز

چای سبز سرشار از پلی فنول است که می تواند ترشح سبوم توسط غدد چربی پوست را تنظیم کند. این می تواند به کاهش دفعات شعله ور شدن کمک کند. چای سبز همچنین دارای خواص ضد التهابی است و می تواند تورم اطراف ناحیه آسیب دیده را کاهش دهد.

طرز استفاده

برگ های چای سبز را از دو کیسه چای سبز جدا کنید.

برگ ها را در یک کاسه آب ولرم بریزید و ژل آلوئه ورا را به آن اضافه کنید.

از این مخلوط به عنوان ماسک صورت استفاده کنید.

اجازه دهید ماسک به مدت 15 دقیقه روی صورت شما بماند. سپس صورت خود را با آب بشویید.

از این درمان خانگی دو بار در هفته برای درمان آکنه استفاده کنید.

24. عصاره رزماری

عصاره رزماری حاوی مواد شیمیایی و ترکیباتی است که خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد التهابی دارند. مطالعات متعددی اثرات عصاره رزماری را در درمان فوری آکنه بررسی کرده اند. یک مطالعه در سال 2013 به این نتیجه رسید که عصاره رزماری می تواند التهاب و باکتری های مولد آکنه را کاهش دهد.

طرز استفاده

صورت و دست های خود را با آب و صابون ملایم بشویید.

مقدار مناسبی از عصاره رزماری را روی جوش های خود بمالید.

اجازه دهید عصاره رزماری چند دقیقه روی پوست بماند. سپس صورت خود را با آب بشویید.

داروهای بدون نسخه برای درمان فوری آکنه

می توانید از داروهای بدون نسخه برای درمان فوری آکنه خود استفاده کنید. داروهای مختلفی برای درمان آکنه وجود دارد. با این حال، این داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و ممکن است برای همه افراد مبتلا به آکنه مناسب نباشند. قبل از استفاده از داروهای بدون نسخه حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که در معرض خطر نیستید. داروهای رایج بدون نسخه که برای آکنه های خفیف تا متوسط ​​مناسب هستند شامل مواد فعال زیر هستند.

اسید سالیسیلیک

آب اکسیژنه

آلفا هیدروکسی اسید

پزشک می تواند داروهای قوی تری را برای درمان آکنه تجویز کند که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

ژل و کرم ترتینوئین

ژل ها و کرم های کلیندامایسین

ایزوترتینوئین خوراکی

آنتی بیوتیک های خوراکی

قرص های ضد بارداری

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر آکنه خفیف تا متوسط ​​دارید، چهار تا شش هفته طول می کشد تا آکنه شما به طور کامل از بین برود. اگر بثورات بعد از مدت ذکر شده از بین نرفت، باید با متخصص پوست مشورت کنید. پزشک به شما کمک می کند تا دریابید که چرا داروهای خانگی که استفاده کرده اید موثر نیستند. بی اثر بودن درمان های خانگی می تواند به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین جوش های توده ای یا کیستیک باشد که کنترل آن با روش های خانگی دشوار است.

رژیم غذایی مناسب برای کنترل آکنه

برخی از غذاهای فرآوری شده مانند لبنیات، پاستا، غلات صبحانه شیرین، نان و فست فودها دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند. این غذاها می توانند باعث ایجاد تغییراتی در تولید سبوم شوند که منجر به جوش می شود. برای کنترل آکنه، باید مصرف غذاهای با شاخص گلیسمی بالا را کاهش دهید و غذاهای سرشار از فیبر غذایی و اسیدهای چرب را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

مطالعات به این نتیجه رسیده اند که خوردن غذاهای کم گلیسمی و کم چرب می تواند تعداد دفعات بروز آکنه را کاهش دهد. مصرف منابع آنتی اکسیدان، از جمله میوه هایی مانند توت فرنگی، زغال اخته، و سبزیجات غنی از ویتامین A و روی نیز ممکن است در درمان فوری آکنه مفید باشد.

آخرین کلمه

آکنه مشکلی است که این روزها بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. این مشکل پوستی می تواند شما را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان فوری آکنه، می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید که عوارض جانبی کمی دارند یا هیچ عوارضی ندارند. اگر پس از استفاده از داروهای خانگی ذکر شده در این مقاله علائمی مانند حساسیت، قرمزی یا درد را تجربه کردید، استفاده از روش درمانی را متوقف کنید و در صورت برطرف نشدن علائم به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند فورا به درمان آکنه کمک کند.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Natural Remedies Ideas, Style Craze

20 روش درمان جوش بدن ( با عکس ) – کوروک

ژل روغن درخت چای با غلظت ۵% ممکن است به درمان جوش بدن در بعضی افراد کمک کند . میزان تأثیر این ماده با بنزوئیل پروکساید مقایسه می‌شود که یک دارو برای درمان جوش است . از این ژل باید به‌صورت روزانه مصرف کنید . قبل از مصرف حتماً محل موردنظر را تمیز و خشک‌کنید .

5 علت شایع جوش در بدن و راه حل درمان آنها

برای درمان پنبه را به لیمو آغشته کنید و به گردن بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه با آب گرم بشوئید. ساق پا لوسیون بدن، ژل شست و شو، صابون نرم کننده و محصولات بهداشتی دیگر و البته لباس خیلی تنگ می تواند جوش به وجود بیاورد. همینطور موهای زیر پوستی که بر اثر اصلاح زیر پوست می مانند و حساسیت و بثورات جلدی همگی از دلایل پیدایش جوش در ناحیه ران و ساق پاهاست.

درمان جوش بدن؛ چرا بدنمان جوش می زند؟ +همه راه‌های درمان …

یکی از راه های ساده برای درمان جوش بدن تصحیح رژیم غذایی است! در برخی افراد مواد لبنی هم می‌توانند ایجاد جوش کنند. شیر گاو پر چرب از موارد تحریک کننده جوش است. همینطور مواد شیرین با شیرینی …

24 روش‌ درمان فوری جوش در خانه که واقعا جواب می‌دهند • دیجی …

۲۴ روش‌ درمان فوری جوش در خانه که واقعا جواب می‌دهند. جوش یا آکنه مشکلی است که افراد ممکن است در هر سنی آن را تجربه کنند. معمولا جوش به علت تغییرات هورمونی در بدن یا مسدود شدن منافذ رخ می‌دهد …

علت جوش در نقاط مختلف بدن: علت انواع جوش بدن و روش‌های درمان …

برای درمان این جوش‌ها کافی است هفته‌ای یک بار با آب نمک دوش بگیرد و یا با سرکه سیب و آب بدن خود را بشویید. علت و درمان جوش روی سینه یکی از علت‌های اصلی جوش روی پوست سینه آلرژی بدن نسبت به پودر شستشو یا همان شامپو بدن است. یک علت دیگر برای به وجود آمدن این جوش‌ها خوردن نوشیدنی‌های سرد، غذاهای دربایی و ادویه است.

جوش کل بدن – کوروک

جوش‌های روی بدن به دلایلی مانند : مسدود شدن منافذ ، هورمون‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌شود . خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان جوش‌های بدن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . با …

علت جوش در کل نقاط مختلف بدن و کمر و درمان آن‌ها

جوش بدن و کمر در میان تمام افراد شایع است. برای مطالعه نکات و راه های درمان جوش بدن و همچنین فواید بنزوئیل پروکساید همراه برند الارو باشید.

جوش کل بدن – کوروک

جوش‌های روی بدن به دلایلی مانند : مسدود شدن منافذ ، هورمون‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌شود . خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان جوش‌های بدن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . با …

راهنمای کامل انواع مختلف جوش و آکنه صورت و بدن و روش‌های درمان

۸- درمان جوش صورت با روغن درخت چای. روغن درخت چای به علت خاصیت ضد باکتریایی خود در تسکین و کاهش قرمزی جوش و آکنه اثر زیادی دارد. یک تکه پنبه را به روغن چای زده و روی جوش بمالید و بعد از ۱۵ الی ۲۰ …

علت جوش در کل نقاط مختلف بدن و کمر و درمان آن‌ها

جوش بدن و کمر در میان تمام افراد شایع است. برای مطالعه نکات و راه های درمان جوش بدن و همچنین فواید بنزوئیل پروکساید همراه برند الارو باشید.

جوش‌ (آکنه) | پیشگیری، علل، علائم و درمان – کلینیک دکتر …

علاوه بر احساس خارش، جوش‌ (آکنه)، کل بدن را می پوشانند و ظاهر زشتی را ایجاد می‌کنند. درمان جوش‌ (آکنه) درمان بثورات ویروسی یا باکتریایی، به علت آن بستگی دارد.

درمان جوش بدن خانم‌ ها ، انواع جوش کمر، سرشانه، بازو و

درمان جوش بدن خانم‌ ها راه های متفاوتی دارد. علت بروز جوش بدن توسط پزشک بررسی می شود.دلایلی چون اختلالات هورمونی می تواند تاثیر داشته باشد. با ما همراه باشید.

راش، جوش، قرمزی و خارش بدن

درمان جوش یا دمل چیست؟ کوچک جوش (furuncles) ممکن است بدون درمان فروکش کند. شما می توانید درد آن را با پوشش جامه آغشته به آب گرم تسکین دهید. این کار را برای 30 دقیقه، 3-4 بار در روز انجام دهید.

درمان جوش پشت بدن – علت و نحوه پیشگیری از آن | آکنه های کمر و …

جوش پشت بدن و کمر به علت انسداد منافذ توسط سلول‌ های مرده پوست و چربی غدد چربی و درنتیجه التهاب ایجاد می‌ شوند. دسترسی به جوش های کمر و شانه برای درمان آن دشوار است. درمان‌های OTC و نسخه‌ ای …

درمان جوش صورت | آشنایی با همه‌ی روش‌های درمان آکنه!

۳. درمان جای جوش صورت با لیزر. در حال حاضر، از لیزر عمدتا برای ازبین‌بردن جای جوش استفاده می‌شود. این روش به کاهش میزان باکتری‌های روی پوست که منجر به بروز آکنه می‌شوند کمک می‌کند. لیزر …

درمان جوش بدن؛ چرا بدنمان جوش می زند؟ +همه راه‌های درمان …

یکی از راه های ساده برای درمان جوش بدن تصحیح رژیم غذایی است! در برخی افراد مواد لبنی هم می‌توانند ایجاد جوش کنند. شیر گاو پر چرب از موارد تحریک کننده جوش است. همینطور مواد شیرین با شیرینی …

بهترین روش درمان جوش بدن – آکنه یار: درمان آکنه – درمان لک و …

جوش بدن از چیست؟ آکنه های خفیف بدن (به معنای این که شما فقط دارای برجستگی ها و برآمدگی های کوچکی هستید یا فقط چند جوش) اغلب به مراقبت های روزمره از پوست و درمان های بدون نسخه (otc) پاسخ می دهد.معمولا این جوش ها در نقاط مختلف …

جوش کل بدن – کوروک

جوش‌های روی بدن به دلایلی مانند : مسدود شدن منافذ ، هورمون‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌شود . خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان جوش‌های بدن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . با …

درمان جوش بدن : چگونه برای همیشه از شر جوش های بدن خلاص شویم؟

داروهای بدون نسخه زیادی برای درمان جوش بدن مانند جوش صورت وجود دارد. بنزویئل پراکسید (Benzoyl peroxide) یک کرم لایه بردار است که برای درمان آکنه به کار می رود. این پماد چربی های اضافه و باکتری ها را از …

جوش‌ (آکنه) | پیشگیری، علل، علائم و درمان – کلینیک دکتر …

علاوه بر احساس خارش، جوش‌ (آکنه)، کل بدن را می پوشانند و ظاهر زشتی را ایجاد می‌کنند. درمان جوش‌ (آکنه) درمان بثورات ویروسی یا باکتریایی، به علت آن بستگی دارد.

درمان جوش پشت بدن – علت و نحوه پیشگیری از آن | آکنه های کمر و …

جوش پشت بدن و کمر به علت انسداد منافذ توسط سلول‌ های مرده پوست و چربی غدد چربی و درنتیجه التهاب ایجاد می‌ شوند. دسترسی به جوش های کمر و شانه برای درمان آن دشوار است. درمان‌های OTC و نسخه‌ ای …

راش، جوش، قرمزی و خارش بدن

درمان جوش یا دمل چیست؟ کوچک جوش (furuncles) ممکن است بدون درمان فروکش کند. شما می توانید درد آن را با پوشش جامه آغشته به آب گرم تسکین دهید. این کار را برای 30 دقیقه، 3-4 بار در روز انجام دهید.

13 علت خارش بدن و حساسیت پوستی و راه درمان آن ها | دیجی‌کالا مگ

علت خارش بدن و حساسیت پوستی می‌تواند خشکی پوست، تماس با گیاهان حساسیت‌زا و سمی، گزیدگی حشرات یا دلایل مهم‌تری مانند پسوریازیس یا اگزما باشد. گاهی خارش به حدی می‌رسد که کل بدن را آزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *