خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / وبلاگ / درمان جوش کبوتر

درمان جوش کبوتر

بیماری های شایع در کبوتر

کبوترها پرندگان زینتی ارزشمندی هستند که نگهداری از آنها برای پرورش دهنده لذت بخش خواهد بود و با پرورش و فروش آنها می توان درآمد خوبی کسب کرد. همچنین این پرندگان به دلیل عوامل محیطی مختلف از جمله آب و غذای آلوده، اشتراک غذا با سایر پرندگان، کثیف بودن بستر، نداشتن ظروف و غذای تمیز، وجود حیوانات موذی در محل نگهداری و … بیمار می شوند. .

برای اطلاع از علائم بیماری در کبوترها و درمان به موقع آنها و همچنین رعایت بهداشت در زیستگاه آنها در این مقاله توسط اندیشه سبز به نکات مهمی پرداخته ایم. با ادامه مقاله همراه باشید.

بیماری های کبوتر با چه علائمی شروع می شود؟

اغلب بیماری های طیور علائم مشابهی دارند، بنابراین اولین علامت بیماری در پرنده توجه به علائم آن است. اما بیماری کبوتر شما به معاینه و تشخیص دقیق تری توسط دامپزشک نیاز دارد. اگرچه برخی از بیماری ها علائم منحصر به فردی دارند، اما باید پرنده خود را برای بیماری های دیگر با علائم مشابه توسط پزشک معاینه کنید.

علائم شایع بیماری کبوتر عبارتند از:

1- بی حالی

2- بی اشتهایی

3- پرها را متورم کنید

4- اسهال

ادامه مطلب…

5- کاهش وزن

6- عطسه کردن

7- خس خس بینی

8- کناره گیری و انزوا

9- خواب آلودگی

10- مزاحمت و ژولیده شدن پرها

و…

اگر علائم فوق را در یک یا چند کبوتر خود مشاهده کردید بهتر است هر چه سریعتر پرنده را جدا کرده و برای درمان به دامپزشکی مراجعه کنید، در صورت بی توجهی قطعا با مرگ تعداد زیادی از کبوترهای خود مواجه خواهید شد.

در ادامه به انواع بیماری های رایج و رایج در کبوتر می پردازیم و با علائم و روش های درمان بیماری آشنا می شوید:

1- آنتریت نکروتیک 

از علائم این بیماری می توان به اسهال، پرهای ژولیده و افسردگی در پرنده اشاره کرد و در صورت تشدید بیماری ممکن است کبوترها بمیرند.

عامل این بیماری، باکتری به نام کلستریدیوم پرفرنجنس است که در آب و غذا، خاک، لانه، مدفوع و هر جای دیگر یافت می شود. ایمن نگه داشتن کبوتر از این میکروب نیازمند رعایت بهداشت در رژیم غذایی و بستر پرنده است.

برای درمان این بیماری می توانید پس از مشورت با دامپزشک از تراوی آلیسین پلاس استفاده کنید.

2- کولی باسیلوز 

علت این بیماری در آب و غذای آلوده و فضولات پرندگان یا حیوانات دیگر وجود دارد و گاهی از طریق هوا و نفس وارد بدن کبوتر می شود و از علائم آن می توان به تضعیف سیستم ایمنی بدن کبوتر و افزایش مقدار آن اشاره کرد. آب در بافت ها وی خاطرنشان کرد: تجمع آب در قسمت های متورم بدن کبوتر احساس می شود.

از داروی فوق می توان برای درمان کبوتر استفاده کرد اما بهتر است با دامپزشک مشورت کنید برای جلوگیری از سرایت بیماری به سایر کبوترها باید در اسرع وقت پرنده بیمار را شناسایی و از سایرین جدا کنید.

یکی دیگر از بیماری های مشابه E-coli یا کولی الکتریکی نام دارد که یکی از شایع ترین بیماری های کبوتر است. این بیماری همچنین باعث تضعیف سیستم ایمنی کبوترها و تضعیف آن ها در برابر انواع باکتری ها و ویروس ها می شود که باعث می شود راحت تر از بین بروند.

برای درمان بیماری کولی باید به دامپزشک مراجعه کرد تا پس از تشخیص بیماری آنتی بیوتیک قوی برای پرنده شما در درمان بیماری تجویز کند.

3- اسهال در کبوترها 

ادامه مطلب…

اسهال در پرندگان علل مختلفی دارد. اگر به تازگی کبوترها را خریداری کرده اید یا محل را تغییر داده اید، به دلیل استرسی که دارند، شاهد آبکی شدن مدفوع آنها خواهید بود، می توانید با ریختن مقدار بسیار کمی سرکه سیب از سیب در آب آشامیدنی آنها، جلوی این نوع اسهال را بگیرید. . ساختن

علت دوم اسهال خوردن غذای فاسد است، یعنی اگر از باقی مانده غذا یا آب و غذای آلوده استفاده کنند، دستگاه گوارش آنها برای از بین بردن میکروب ها واکنش نشان می دهد که باعث اسهال می شود. در صورت استفاده از آنتی بیوتیک، این اسهال متوقف می شود.

سومین علت اسهال در کبوتر سرماخوردگی و سایر بیماری های ویروسی است که با آنتی بیوتیک قابل درمان نیستند. نوع ویروس باید با کمک دامپزشک تشخیص داده شود و درمان در این مورد انجام شود. قراره تخریب بشه. تمامی این موارد در مقاله تشخیص بیماری های پرندگان از مدفوع مطرح شده است.

4- بیماری انگلی هگزامیتا زیس 

این بیماری انگلی نیز ناشی از غذا و آب آلوده و کثیف است که عمدتاً کبوترهای جوان را درگیر می کند. از علائم این بیماری می توان به اسهال زرد رنگ، کاهش وزن، تنبلی و بی میلی به پرواز اشاره کرد.

برای درمان این بیماری انگلی می توانید از داروهای ضد انگلی مانند کوکسی تریکو میکس استفاده کنید و قبل از مصرف حتما با دامپزشک مشورت کنید.

5- بیماری روده ای سالمونلوز 

این بیماری عامل باکتریایی دارد و به دستگاه گوارش کبوتر حمله می کند. از علائم این بیماری می توان به اسهال، کاهش وزن، کاهش اشتها، پرواز سخت و خستگی ناپذیر، لنگش هنگام راه رفتن و … اشاره کرد.

علت این بیماری استفاده از آب و غذای آلوده یا ملافه های آلوده به مدفوع است که با رعایت بهداشت در محل تغذیه و خواب کبوترها تاثیر زیادی در پیشگیری از این بیماری دارد.

این بیماری مسری است و علاوه بر سایر کبوترها حتی می تواند به انسان نیز سرایت کند. بنابراین بهتر است بلافاصله کبوتر بیمار شناسایی و قرنطینه شود و پرورش دهنده نیز از ماسک، دستکش و لباس مخصوص استفاده کند.

برای درمان بیماری بهتر است با دامپزشک مشورت کنید اما تراوی آلیسین پلاس موثر خواهد بود و بهتر است زیر نظر دامپزشک داده شود.

6- بیماری تنفسی مایکوپلاسموز در کبوترها

این بیماری توسط یک عامل عفونی به نام مایکوپلاسما گالی سپتیکوم ایجاد می شود و از آب، غذا و ملافه های آلوده ناشی می شود. از علائم مایکوپلاسموز می توان به تنفس دشوار و خس خس سینه، التهاب گلو و آبریزش بینی پرنده، پرواز دشوار و غیر طبیعی، التهاب کیسه های هوایی و … اشاره کرد.

این بیماری می تواند سیستم ایمنی بدن کبوتر را ضعیف کرده و آن را در برابر انواع بیماری های ساده آسیب پذیر کند. بنابراین شناسایی و درمان سریع پرنده بیمار در حفظ سلامت گله و جلوگیری از ضرر مالی به پرورش دهنده موثر خواهد بود.

7- بیماری نیوکاسل کبوتر

این بیماری ویروسی که به سیستم تنفسی، سیستم عصبی و دستگاه گوارش پرندگان حمله می کند، علاوه بر کبوتر، در سایر پرندگان نیز شایع است و امکان انتقال ویروس از پرندگان بومی یا وحشی به کبوتر وجود دارد.

برای پیشگیری از این عارضه بهتر است جوجه ها از چند هفتگی واکسینه شوند.علائم بیماری نیوکاسل در کبوتر شامل اسهال سبز رنگ، تورم و ترشح چشم، لرزش بدن و چرخش گردن، گیجی و افتادن است. وی به زمین، فلج و افتادن بال ها، تنگی نفس و سرفه، کاهش اشتها و کاهش وزن و در نهایت مرگ اشاره کرد.

تاکنون داروی خاصی برای این بیماری ساخته نشده است اما برای جلوگیری از مرگ گله باید واکسن نیوکاسل به آنها تزریق شود. شناسایی و قرنطینه پرنده بیمار در نجات گله موثر خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر به نیوکاسل در مرغداری مراجعه کنید.

8- بیماری کوکسیدیوز در کبوتر

یکی از بیماری های شایع در کبوتر کوکسیدیوز است که اثر انگلی دارد و دستگاه گوارش پرنده را درگیر می کند. علائم شایع این بیماری شامل اسهال، کاهش اشتها، کاهش وزن، بی حالی و وجود خون در مدفوع پرنده است.

اشتراک غذا با پرندگان وحشی و آلوده شدن بستر، آب و غذای پرنده به این انگل در شیوع بیماری تاثیر دارد. وجود مواد زائد در بستر و رژیم غذایی پرنده تاثیری در شیوع کوکسیدیوز نخواهد داشت، بنابراین علاوه بر استفاده از غذا و آب سالم و تازه، بستر آن را نیز به طور مرتب تمیز کنید.

در صورت مشاهده علائم کوکسیدیوز، بهتر است پرنده بیمار را جدا کرده و درمان کنید، ضمن مراجعه به دامپزشک باید از آنتی بیوتیک های ضد کوکسیدیوز استفاده شود.

9- بیماری انگلی تریکومونیازیس 

این بیماری انگلی که نام دیگر آن شانکر است، در اثر آلودگی آب آشامیدنی و غذای کبوترها ایجاد می شود و در صورت تشدید بیماری، آنها ظاهر می شوند و می میرند.

انگل های تریکومونیازیس ابتدا دهان و گلوی پرنده را تحت تأثیر قرار می دهند و در نهایت وارد روده و سایر قسمت های دستگاه گوارش می شوند. پس از خروج از بدن پرنده بیمار به سرعت ناپدید می شوند و توانایی زنده ماندن در محیط خارجی را ندارند.

برای درمان حتما با دامپزشک مشورت کنید و بسته به نظر دامپزشک می توان از داروهایی مانند تریکو کیور یا رونیدازول 10 درصد استفاده کرد.

10- کلامیدیاز (اورنیتوز) در کبوتر

توجه داشته باشید که این بیماری می تواند به انسان منتقل شود و حتی باعث مرگ انسان شده است. از علائم این بیماری می توان به عطسه و خس خس سینه، ورم چشم و ترشح از چشم و بینی، بی میلی به پرواز و بی حالی پرندگان اشاره کرد.

این بیماری باکتریایی توسط پرندگان وحشی به کبوتر منتقل می شود و حتی آب، غذا و نفس آلوده در انتقال آن تاثیر دارد، بنابراین از حضور و تغذیه کبوتران خود با پرندگان وحشی حتی گنجشک خودداری کنید.

برای درمان بیماری می توان از آنتی بیوتیک هایی مانند میکرونیمیکس، اسپیرامایسین و تایلوزین استفاده کرد که باید زیر نظر دامپزشک انجام شود.

نکات مهم در پیشگیری از بیماری کبوتر 

در این مقاله به مهم ترین و شایع ترین بیماری های کبوتر اشاره شده است و همانطور که خواندید رعایت نکردن آب، غذا و محل زندگی پرندگان، اشتراک تغذیه با پرندگان و موجودات وحشی و عجیب و غریب و کمبود واکسیناسیون دلایل مهمی هستند. از اپیدمی در مورد بیماری ها بود.

بنابراین استفاده از غذای سالم و تازه، استفاده از آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده، نظافت منظم محل پرورش و جلوگیری از تجمع فضولات تاثیر بسزایی در سلامت کبوتران شما خواهد داشت.

علاوه بر این با قرار دادن کبوترهای خود در قفس های استاندارد و محکم از ورود پرندگان و حیوانات ناقل بیماری جلوگیری می کنید. اگر کبوتر شما علائم بیماری را نشان داد، می توانید سوال خود را از طریق نظرات همین صفحه برای ما ارسال کنید و ما به آن پاسخ خواهیم داد.

شکستگی استخوان کبوتر:

در بسیاری از موارد شکستگی استخوان های کبوتر به خصوص استخوان ران و بال ها منجر به از بین رفتن کبوتر می شود. در کبوترها، درمان شکستگی های باز که در آن هر دو انتهای استخوان از ناحیه زخم بیرون زده است، کار دشواری است زیرا امکان استفاده از سنجاق وجود ندارد. از روشی برای شکستن ران کبوتر استفاده کردیم که جواب خوبی داد و کبوتری که بعد از عمل ران کامل شکسته بود کاملا سالم بود و به حالت عادی برگشت و n مشکلی در راه رفتن نداشت.

درمان شکستگی در کبوتر:

ابتدا پرها را از حالت خارج کرده و محل را با بتادین ضد عفونی می کنیم. پوست و ماهیچه ها را می بریم سپس دو سر شکسته استخوان را به هم می زنیم. با یک لوله پلاستیکی نازک بزرگتر از قطر استخوان، این لوله قبلاً به اندازه ای بریده شده بود که به راحتی دور استخوان شکسته را بپوشاند، که حدود 2 سانتی متر از هر دو انتهای استخوان شکسته شده در دو طرف لوله پلاستیکی امتداد دارد. .

در این زمان استخوان شکسته رو به روی هم قرار می گیرد و بر اثر حرکات کبوتر، دو سر استخوان دیگر حرکت نمی کند. سپس با نخ بریده شده (قابل جذب) ماهیچه ها را بخیه می زنیم سپس با نخ ابریشم پوست را بخیه می زنیم سپس با بتادین محل را ضد عفونی می کنیم و اطراف شکستگی را پنبه می گذاریم و با باند ثابت می کنیم.

در کبوترها چند دسته تقسیم می شوند؟

1- شکستگی بدون خونریزی

در این شرایط ممکن است پرنده بنا به دلایلی دچار چنین مشکلی در پاها و ران‌ها شود، با استفاده از یک برگه کاغذ در ته قفس یا هر نوع کاغذ دیگری، پرنده را تعمیر کنید (که کاغذ چه برگه‌ای است. در اطراف است ما به پرنده می دهیم و آن را با نوار می بندیم))

پای آسیب دیده را به آرامی با روغن زیتون یا نشاسته یا شیر گوسفند یا زرده تخم مرغ بپوشانید (به طوری که تمام پای پرنده را بپوشاند).

بعد از این عمل مقداری زردچوبه را روی ساق آغشته به یکی از مواد فوق بمالید و با استفاده از مقدار کمی پنبه بهداشتی آن را با نخ نازک روی سر و ساق پا و ران بمالید و حالا با نی یا خوری استفاده کنید. ..) که به اندازه پای پرنده تهیه می شود و آن را به صورت عمودی برش می زنیم و ساق و ران پرنده را با پنبه (که از انسداد رگ های خونی جلوگیری می کند) داخل کاه می گذاریم. ما آن را با چسب نواری یا نوار انگشتی در جای خود نگه می داریم.

از این نظر کار ما در قسمت آتل پای شکسته به پایان رسیده است.

2- شکستگی همراه با خونریزی:

در این صورت پس از فیکس کردن پرنده، زخم را با بتادین شسته و بلافاصله دو قطره از داروی تزریقی ترانکرون را روی زخم بریزید و روی زخم را با پماد پستانی گاوی (زرد یا نارنجی) کاملاً بپوشانید و روی آن را با دو لایه دستمال کاغذی می پوشانیم و مراحل آتل بندی را که در قسمت اول توضیح دادم انجام دهید.

چند نکته برای مراقبت از پرنده آسیب دیده:

کف قفس را با یک پارچه تمیز بپوشانید

غذا و آب را در پایین ترین سطح قفس قرار دهید.

برداشتن نی ها از قفس.

برای ساعات و روزهای آینده و برای تسریع روند بهبودی استفاده از مولتی ویتامین و کلسیم مانند (آوی کمپلکس مایع) در آب آشامیدنی و قرار دادن غذای نرم بسیار اجباری و مناسب است.

بیشتر بخوانید:

علائم و درمان گرمازدگی در کبوتر

علل عفونت چشم کبوتر، تشخیص و درمان فوری

علت و درمان بیماری گوارشی نیوکاسل در کبوتر

کاربر گرامی در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد “شکستگی و دررفتگی شانه کبوتر”. در قسمت نظرات در پایین همین صفحه با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

تهیه و تدوین مجله دلگرم

جهان مومن

بیماری نیوکاسل یکی از جدی ترین بیماری های پرندگان است که اغلب به عنوان بیماری نیوکاسل احشایی یا بیماری احشایی وولوژنیک (VVND) شناخته می شود. این بیماری بعداً در سال 1944 در ایالات متحده کشف شد.
این بیماری اکنون به جمعیت پرندگان در سراسر جهان گسترش یافته است و پرندگان در تمام سنین را تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال، بیشتر در پرندگان وارد شده از آسیای جنوب شرقی و آمریکای مرکزی رایج است.

بیماری نیوکاسل چگونه منتقل می شود؟

به لطف گلبول های قرمز، ویروس به سرعت در سراسر بدن پخش می شود. این ویروس بسیار مسری است و از طریق تماس مستقیم، از طریق هوا، یا از طریق مواد آلوده مانند زیر کفش، غذا یا ظروف و قفس های آلوده منتقل می شود.

این ویروس همچنین می تواند وارد پوسته تخمک شود که با بافت یا غذای آلوده در تماس است و در نتیجه جنین را آلوده می کند.

می تواند در خارج از بدن کبوتر برای چندین هفته در محیط گرم و مرطوب و به طور نامحدود در مواد یخ زده زنده بماند.

این ویروس یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر کبوترها به ویژه در فصل سرما به دلیل عدم توانایی ویروس در دماهای بالا و در هوای گرم است.

بنابراین، کبوترها باید معمولاً از اواسط نوامبر تا اوایل آذر واکسینه شوند.

اما علائم بیماری ابتدا با تورم و بی حالی و رعشه شروع می شود، به تدریج با پیشرفت بیماری و گسترش ضعف، کبوتر اشتهای خود را از دست می دهد و در صورت نیاز فقط کمی آب می خورد، گذر زمان نیز توانایی پرواز خود را از دست می دهد.

از بین رفتن سلول ها و استفاده از ذخایر انرژی باعث کاهش وزن پرنده می شود و اغلب استخوان بین قفسه سینه برجسته می شود این بیماری در نهایت باعث اختلال در سیستم عصبی، فلج و مرگ پرنده می شود.

اینها علائم بیماری نیوکاسل نوع گوارشی یا به عبارتی نیوکاسل روده ای است، پس مراقب باشید کبوتری که خریداری می کنید علائم فوق را نشان ندهد.

بسیاری از افراد این بیماری را غیرقابل درمان می دانند، اما در بسیاری از موارد در صورت درمان در مراحل اولیه بیماری، وضعیت کبوتر بیمار بهبود می یابد.

در صورت عدم پیشرفت بیماری می توانید روزی یک عدد قرص نیو تتراسایکلین به آن بدهید و از کبوترهای دیگر دور نگه دارید و کف یا زمین لانه کبوتر را آهک بپاشید و آب را از کبوتر خارج کنید و بلافاصله واکسن پیشگیری را به آنها بدهید و اگر کبوتری از کبوترها مرده است آنها را جدا کنید تا بیماری پیشرفت نکند حتما دستان خود را با آب و صابون بشویید و کبوترهای خارجی را در لانه نگذارید.

این ویروس یکی از مهترین عوامل مرگ و میر کبوتران علی الخصوص در فصول سرماست.علت هم عدم توانایی فعالیت ویروس در دماهای بالا و هوای گرم است.برای همین باید کبوتران را معمولاً باید در اواسط آبان تا اویل آذر واکسینه کرد. اما علائم بیماریابتدا با پف کردن و بی حالی و رعشه(لرزش) کبوتر آغاز می شود، کم کم کبوتر با پیشرفت بیماری و فراگیر شدن ضعف،کبوتر اشتهای خود را از دست می دهدو فقط در صورت نیاز کمی آب می خورد.کبوتر با گذشت زمان توانایی پرواز خود را نیزاز دست می دهد.از بین رفتن سلول ها و استفاده از ذخایر انرژی باعث لاغر شدن پرنده و اغلب برجسته شدن استخوان میان سینه آن می شود.این بیماری نهایتاً باعث اختلال در سیستم عصبی، فلج شدن و مرگ پرنده می شود.این ها علائم بیماری نیوکاسل از نوع گوارشی یا به عبارتی همان نیوکاسل روده ای اند.پس مواظب باشید کبوتری که می خرید علائم بالا را نداشته باشد.
بسیاری از افراد این بیماری را غیر قابل درمان می دانند اما در خیلی از موارد حال کبوتر مریض به شرط مداوا در اوایل مریضی بهبود می یابد.

www.shahinshahrpigon.blog.ir

این ویروس یکی از مهترین عوامل مرگ و میر کبوتران علی الخصوص در فصول سرماست.علت هم عدم توانایی فعالیت ویروس در دماهای بالا و هوای گرم است.برای همین باید کبوتران را معمولاً باید در اواسط آبان تا اویل آذر واکسینه کرد. اما علائم بیماریابتدا با پف کردن و بی حالی و رعشه(لرزش) کبوتر آغاز می شود، کم کم کبوتر با پیشرفت بیماری و فراگیر شدن ضعف،کبوتر اشتهای خود را از دست می دهدو فقط در صورت نیاز کمی آب می خورد.کبوتر با گذشت زمان توانایی پرواز خود را نیزاز دست می دهد.از بین رفتن سلول ها و استفاده از ذخایر انرژی باعث لاغر شدن پرنده و اغلب برجسته شدن استخوان میان سینه آن می شود.این بیماری نهایتاً باعث اختلال در سیستم عصبی، فلج شدن و مرگ پرنده می شود.این ها علائم بیماری نیوکاسل از نوع گوارشی یا به عبارتی همان نیوکاسل روده ای اند.پس مواظب باشید کبوتری که می خرید علائم بالا را نداشته باشد.
بسیاری از افراد این بیماری را غیر قابل درمان می دانند اما در خیلی از موارد حال کبوتر مریض به شرط مداوا در اوایل مریضی بهبود می یابد.

www.shahinshahrpigon.blog.ir

علائم بیماری نیوکاسل چیست؟

دوره کمون 4-7 روز است. به طور کلی، علائم ممکن است شامل آبریزش چشم و/یا بینی، گلودرد، و اسهال خونی باشد. علائم سیستم عصبی مرکزی نیز ممکن است رخ دهد، از جمله افسردگی یا اختلال اضطراب. مشکلات دهلیزی یا تعادلی؛ لرزش به خصوص سر و گردن؛ ضعف؛ و فلج جزئی یا کلی، تورم چنار کبوتر که باعث اختلال در دستگاه گوارش شده و کبوتر قادر به هضم نیست. شروع علائم ممکن است تحت حاد تا مرگ ناگهانی باشد. علائم بسته به نوع سویه ویروس و گونه پرنده متفاوت است.

توصیه دامپزشکان این است قبل از شروع فصل سرما واکسن نیوکاسل به پرندگان تزریق شود

چندین راه برای درمان بیماری گوارشی نیوکاسل در کبوتر

1. کت کبوتر را بشویید

دانه های قبلی باید حذف شوند و غذای تمیز و مغذی برای پرنده در دسترس باشد. غذای پرنده باید تمیز باشد. اگر پرنده به شدت بیمار است، باید سر پرنده را با قرار دادن در دستان خود پایین نگه دارید و با مالش و فشار دادن، محتویات بستر را به آرامی خالی کنید.

سپس برای شستن سینی، لوله پلاستیکی به قطر مری پرنده (حدود دو میلی متر) را به سر سرنگ وصل کرده و سرنگ را با محلول ضد اسید رقیق یا محلول بی کربنات سودا به مقدار یک قاشق چایخوری در او پر کنید. لیوانی را پر کرد و انتهای لوله را داخل مری پرنده گذاشت و سینی را به آرامی با این محلول شست و خالی کرد.

داروی مایکوستاتین را می توان به میزان 0.2 گرم در کیلوگرم خوراک طیور و یا به میزان 0.1-0.2 گرم در لیتر آب به مدت 5 روز متوالی تجویز کرد.

همچنین می توانید محلول سولفات مس یا یدوفرم را به نسبت 1:2000 به مدت دو هفته به آب آشامیدنی پرنده اضافه کنید. ضمناً کبوترها باید با رعایت بهداشت محیط و پرهیز از دادن خوراک کپک زده و مرطوب، جیره غذایی مناسب حاوی مقدار مناسب ویتامین A دریافت کنند.

به علاوه قفس و لانه کبوتر باید با مواد ضدعفونی کننده قوی ضدعفونی شود

2. استفاده از کپسول تریکوپلاس

عملکرد دارو شامل موارد زیر است

درمان لاغری کبوتر

درمان یبوست

درمان دستگاه گوارش نیوکاسل

درمان سرگیجه زودرس

درمان اسهال سفید-سبز

درمان چرک دهان

درمان عفونت چشم

درمان ورم و مفاصل لگن کبوتر

درمان مشکلات تنفسی و خروپف کبوتر

پیشگیری از بیماری های قارچی ویروسی و باکتریایی

3. TNT Medicine

راه های زیادی برای درمان بیماری های گوارشی وجود ندارد و چندین نوع دارو برای این بیماری وجود دارد

TNT را می توان بهترین دارو برای درمان بیماری های گوارشی نامید

داروی تی‌ان‌تی هنگام استفاده پرنده شما را کاملاً معطر می‌کند.

TNT یک داروی باستانی است که برای هضم پرندگان طراحی شده است.

همچنین بخوانید:

تصاویر برتری کریستال پالاس مقابل نیوکاسل

علت و درمان بیماری نیوکاسل در پرندگان

موارد استفاده از TNT

TNT برای بیماری های گوارشی همراه با داروهای بیماری های تنفسی، آسم و سرماخوردگی تجویز و استفاده می شود.

TNT یکی از معروف ترین و قدیمی ترین داروهای ساخته شده توسط آلمانی ها است و بیش از 20 سال است که از این دارو در سراسر جهان استفاده می کنند.

از دیگر کاربردهای TNT می توان به درمان گاستریت (التهاب معده و روده)، انتریت (التهاب روده)، درگیری مجاری تنفسی، ضایعات نامی و خارجی، سرفه، لرزش بال ها، مصرف آب فراوان اشاره کرد.

رفع کسالت، بی حالی، بی اشتهایی. در بیماری خواب عمیق قناری. گرمازدگی برای عفونت روده استفاده می شود.

نحوه استفاده از TNT

یک پیمانه پودر TNT را در 200 سی سی حل کنید و به مدت 15 روز به کبوتر آب تازه بدهید و هر 5 روز از مصرف دارو این درمان را سه بار تکرار کنید.

در صورت گرمازدگی یک فنجان در 250 سی سی آب به مدت 3 روز متوالی مصرف شود.

در صورت عفونت و تورم روده از یک اسکوپ در 220 سی سی و در سه نوبت سه روزه استفاده کنید و آب خنک را در این بین فراموش نکنید.

در صورت سه تا چهار بیماری یک دوره 5 روزه و البته باید با دامپزشک و متخصصان خود در میان بگذارید.

در کسالت کوچک دوره سه روزه

برای پیشگیری: از یک دوره سه روزه برای کبوترهای تازه خریداری شده استفاده کنید

و به طور کلی داروی هاضمه tnt دارویی قدیمی است که کبوترها به آن نیاز دارند و هر کبوتری از این دارو اطلاع دارد.

4. تزریق واکسن از آلوده شدن پرندگان جلوگیری کرد

واکسن های موجود برای این بیماری عبارتند از:

واکسن غیر فعال روغنی MPV1 با نام تجاری Paramixo 1 از شرکت هارکر

واکسن روغنی غیر فعال Nobi-vac از شرکت Inter Vet

واکسن غیرفعال بدون چربی Columo-vac از آزمایشگاه سالزبری

واکسن زنده Hancher B1 که از طریق چشم به کبوتر تلقیح می شود و دوره مصونیت آن کوتاه است، باید هر سه ماه یکبار تکرار شود.

واکسن روغنی نیوکاسل رازپاسول 101 شرکت واکسن و سرم سازی رازی که به صورت تزریق عضلانی تزریق می شود.

پس از تزریق واکسن (میکروبی ضعیف یا کشته شده یا سم و آنتی ژن میکروبی)، سیستم دفاعی آنها را به عنوان مهاجم شناسایی می کند و سلول های دفاعی (گلبول های سفید خون) با ترشح آنتی بادی با آنها مبارزه می کنند، در حالی که ویروس های ورودی قدرت بیشتری برای ایجاد ندارند. مرض. فرآیند ترشح آنتی بادی در بیماری نیوکاسل باعث ایجاد ایمنی اکتسابی برای چندین ماه می شود.

دستورالعمل برای تجویز واکسن نیوکاسل:

در صورت بیماری، بنا به صلاحدید پزشک، پس از جداسازی پرندگان سالم از بیمار، بهتر است از واکسن های خوراکی نیوکاسل برای پرندگان سالم استفاده شود.

واکسن های خوراکی در صورتی موثر هستند که طبق دستور مصرف شوند.

همیشه بهتر است واکسن تزریقی دوم 2-3 هفته بعد از اولین واکسن تزریقی تزریق شود و تزریقات بعدی در جوجه ها هر 3 ماه یکبار و در کبوتر هر 4 ماه یکبار انجام شود.

پس از واکسن های تزریقی یا خوراکی، از پودر مولتی ویتامین یا پودر آنتی بیوتیک استفاده کنید.

این واکسن فقط برای پرندگان سالم استفاده می شود و سایر داروها طبق دستور پزشک برای بیماران تجویز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

** پیشنهاد برای شما **

کرم کنترل کننده چربی و جوش درماتیپیک