خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / وبلاگ / جوش صورت نوجوان

جوش صورت نوجوان

بیشتر نوجوانان و پسران جوان از آکنه رنج می برند. اگرچه آکنه بخشی طبیعی از نوجوانی است، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای درمان آکنه خود انجام دهید.

توصیه هایی برای درمان آکنه در پسران جوان

• باورهای غلط در مورد آکنه را کنار بگذارید
• بسیاری از درمان های موثر آکنه در دسترس هستند
• اولین سطح درمان آکنه درمان های بدون نسخه آکنه است
• سطح بعدی درمان آکنه، درمان آکنه است که به پزشک مراجعه کنید . acne
• از درمان های خود به درستی استفاده کنید
• هر روز از پوست خود مراقبت کنید
• چیزهای عجیب و غریب را روی صورت خود قرار ندهید
• مراقب باشید که جوش نزنید757578• اگر آکنه در مورد شما احساس بدی داشته باشد757579 به شما بگوید:

1- از افکار از پیش تعیین شده در مورد آکنه خارج شوید

اینکه آکنه ناشی از عدم رعایت بهداشت صورت نیست؟ همچنین آکنه توسط غذاهایی مانند شکلات یا سیب زمینی سرخ کرده ایجاد نمی شود. برخلاف آنچه ممکن است شنیده باشید، آکنه ناشی از خودارضایی، رابطه جنسی یا عدم وجود آنها نیست.

افسانه آکنه – آیا شکلات باعث آکنه می شود؟

آکنه در اثر نوسانات هورمونی در دوران بلوغ ایجاد می شود، نه تحت تأثیر عوامل خارجی. به دلیل ژنتیک، برخی افراد به طور طبیعی مستعد ابتلا به آکنه هستند. حتی برخی از پزشکان آن را یک بیماری نمی دانند. برعکس، آنها واکنش طبیعی بدن به یک فرآیند التهابی در پوست را می دانند.

وقتی دوستان و خانواده شما پوست روشنی دارند سخت است، اما درک کنید که این تقصیر شما نیست که آکنه دارید. کار نمی کند.”

ویدیوی زیر را تماشا کنید: باورهای غلط در مورد جوش – ویدیو

2- بسیاری از درمان های موثر آکنه در دسترس هستند

امروزه محصولات زیادی برای درمان آکنه در بازار وجود دارد که می توانند آکنه شما را درمان کنند. (این یکی دیگر از تصورات غلط برای درمان آکنه است). برخلاف ادعاهای تبلیغاتی، آنها برای درمان فوری آکنه معجزه نمی کنند. یا اینکه 12 هفته طول می کشد تا پاسخ مطلوب را مشاهده کنید. اگر صبور باشید، تقریباً به طور قطع شاهد پیشرفت خواهید بود. آنطور که برخی محصولات ادعا می کنند سریع نیست.

3- اولین سطح درمان آکنه در پسران جوان با درمان های بدون نسخه آکنه است

اگر آکنه شما خفیف است یا تازه روی صورت و بدن شما ظاهر می شود، ممکن است بتوانید پوست خود را با محصولات آکنه بدون نسخه درمان کنید. اغلب اوقات، آکنه های خفیف زیر جلدی را می توان با محصولات آکنه بدون نسخه موجود در داروخانه ها درمان کرد. شما باید یک روتین درمانی کامل داشته باشید که شامل یک پاک کننده مناسب برای پوست های چرب، یک مرطوب کننده بدون چربی که باعث آکنه نمی شود، ضد آفتاب برای پوست های چرب و محصولات ضد آکنه با ترکیبات مناسب برای مبارزه با آکنه باشد. آکنه صورت موثر نیست. . موثرترین آنها حاوی رتینوئیدها (دیفرین یا کترل)، بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک و عصاره روغن درخت چای است. به دنبال این مواد در لیست مواد تشکیل دهنده این محصولات روی برچسب آنها بگردید.

“در مورد برند یا نوع درمانی که استفاده می کنید زیاد نگران نباشید (مانند پاک کننده، پدهای دارویی، لوسیون). “

محصولات مراقبت از پوست درمانی برای درمان آکنه

اگر محصولات بدون نسخه برای شما مفید هستند، باید طی 10 تا 12 هفته شاهد بهبودی باشید. با این حال، شما باید از یک محصول درمان آکنه صورت استفاده کنید. اگر متوقف شوید، آکنه عود می کند.

در مورد آن بیشتر بخوانید: ویدئو چگونه یک پاک کننده برای پوست چرب انتخاب کنیم؟ ویدیو

4- مرحله بعدی درمان جوش در پسران جوان مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای آکنه در صورت عدم موفقیت است.

اگر انواع آکنه های صورت شما در مرحله میانی هستند (آکنه التهابی قرمز یا چرکی) یا اگر بعد از درمان با محصولات بدون نسخه بهبود پیدا نکردید، حتماً در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنید تا از شر آکنه صورت خلاص شوید. . متخصص پوست شما گزینه های درمانی زیادی برای آکنه دارد. که به شما کمک می کند تا از شر آکنه صورت خلاص شوید.
لزوماً نیازی به مراجعه به متخصص پوست ندارید. به احتمال زیاد پزشک عمومی شما به بسیاری از نوجوانان مبتلا به آکنه کمک کرده است. می توانید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و در صورت صلاحدید او شما را به متخصص پوست معرفی کند.

برای درمان آکنه با پزشک مشورت کنید

مزیت این است که داروهای تجویزی قوی تر هستند و به طور کلی سریعتر از درمان های بدون نسخه عمل می کنند. همچنین ممکن است روی جوش های سراسر بدن موثرتر و موثرتر باشند.در این مرحله حتما توصیه های تغذیه ای و سبک زندگی بدون استرس را جدی بگیرید. مدت زمان درمان آکنه پیشانی، به خصوص زمانی که پزشک آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی تجویز می کند، توسط متخصص پوست تعیین می شود، اگرچه ممکن است در ماه اول شاهد بهبود خاصی باشید، اما درمان را رها نکنید و توصیه می کند صبور باشید.
اگر آکنه شما شدید، ملتهب است یا سابقه اسکار آکنه (جوش) دارید، حداقل به شش ماه درمان زیر نظر متخصص پوست نیاز دارید.

بیشتر بدانید: مقاله “چگونه بعد از درمان با آکوتان از ظهور مجدد آکنه جلوگیری کنیم؟”

5- از درمان های خود به درستی استفاده کنید.

هنگامی که درمان های تجویز شده توسط پزشک را به خانه می برید، در واقع باید از آنها استفاده کنید. نوجوانان به دلیل فراموشی استفاده و دست کم گرفتن روند درمان، کمی بدنام تر از دختران هستند. در بسیاری از موارد با مشاهده اولین نشانه های بهبودی، درمان را ترک می کنند. آنها دیگر مواد مخدر مصرف نمی کنند. در این افراد میزان عود و بازگشت آکنه بسیار بیشتر است.

ما می دانیم که شما مشغول هستید. استفاده از درمان ها یک کار طاقت فرسا است. مواقعی وجود دارد که فراموش می کنید آنها را مصرف کنید. با این حال، استفاده از این درمان ها مهم است. بنابراین هر روز برای استفاده از آنها هر کاری لازم است انجام دهید. به عنوان مثال، می توانید داروهای تجویز شده روزانه خود را در کنار مسواک خود بگذارید. برای تسهیل حفظ کردن استفاده از آنها. همچنین می توانید از والدین خود بخواهید که این را به شما یادآوری کنند تا زمانی که به عادت تبدیل شود، نه تنها باید از درمان های خود استفاده کنید، بلکه باید به درستی از آنها استفاده کنید. حتما نحوه استفاده از داروهای آکنه را دقیقا بخوانید. این بدان معنی است که خواندن تمام دستورالعمل ها (حتی اگر واضح به نظر می رسد) و پیروی از دستورالعمل هایی که پزشک به شما می دهد الزامی است. حتما سوال بپرسید اگر سوالی در مورد درمان آکنه دارید می توانید در قسمت پرسش و پاسخ سایت آکنه یار از دکتر جورقانیان بپرسید. اما مهم است. هنگامی که به استفاده از روش های درمانی خود عادت کنید، اثر درمانی عالی را خواهید دید.

6- برای درمان آکنه در پسران جوان به طور روزانه از پوست خود مراقبت کنید

استفاده روزانه از پاک کننده مناسب پوست به روند درمان آکنه شما کمک زیادی می کند. برای انتخاب آن با داروساز یا پزشک مشورت کنید. عرق کردن همچنین می تواند پوست شما را تحریک کرده و آکنه را بدتر کند. به همین دلیل است که یک روتین خوب مراقبت از پوست مهم است.

یک شستشوی خوب با یک شوینده مناسب ترجیحا حاوی یک عامل ضد التهابی فقط چند دقیقه در روز طول می کشد. اگر پوست خشک است، از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنید (برای دیدن مرطوب کننده های پوست چرب اینجا را کلیک کنید).

روتین مراقبت از پوست مردان برای درمان آکنه

7- چیزهای عجیب و غریب را روی صورت خود قرار ندهید

بهترین دوستتان به شما می گوید که خمیر دندان را روی آکنه خود قرار دهید. پدربزرگ شما می گوید مالیدن الکل جوش های شما را پاک و پاک می کند. یا برای از بین بردن سریع آکنه از کرم های گیاهی خانگی استفاده کنید. یا در یکی از صفحه های اینستاگرام خوانده اید که جوش های شما را با داروهای گیاهی و خانگی تضمینی با درمان آکنه درمان می کنند. یا قول می دهند در سه روز جوش ها را درمان کنند. سریع ترین راه برای از بین بردن جای جوش لیزر و سابسیژن است و انواع کرم ها و ترکیبات موضعی بی فایده است.
گول این تبلیغات را نخورید. شما نباید آن را روی صورت خود قرار دهید. بسیاری از ماسک های طبیعی معمولی که برای آکنه پیشنهاد می شوند، مانند دارچین، سیر و آب لیمو، آلوئه و غیره ممکن است برای پوست طبیعی مضر نباشند. اما آنها می توانند برای پوست ملتهب و مستعد آکنه بسیار تحریک کننده باشند. اثربخشی آنها هرگز ثابت نشده است. این راه حل ها به سادگی موثر نیستند. درمان های واقعی آکنه نتایج بهتری به شما می دهند.

اگر برای درمان یک جوش بزرگ و سرسخت ناامید هستید، به جای داروهای عجیب و غریب از یک روش درمانی استاندارد به روش و در زمان مناسب استفاده کنید.

8- مراقب باشید که جوش ها را اصلاح نکنید.

اصلاح روزانه صورت یک موضوع بسیار مهم و حساس است. اگر تحت نظر پزشک هستید، بهترین ها را از او بخواهید. اگر در ناحیه ریش جوش دارید، تمام تلاش خود را بکنید تا آنها را با دقت کوتاه کنید. به هیچ وجه از آنها عبور نکنید. یا حداقل سعی کنید از اصلاح جوش های ملتهب و چرک خودداری کنید. ممکن است پوست صورت شما حساس باشد. پس سعی کنید با ملایمت با آن رفتار کنید. برای درمان پوسته پوسته شدن پوست بعد از اصلاح، از مرطوب کننده های غیر چرب برای کاهش التهاب استفاده کنید. محصولات حاوی اسید نیاسینامید ترجیح داده می شوند.

وی ادامه داد: به پسران جوان و نوجوانی که در باشگاه های ورزشی حضور می یابند توصیه می شود هنگام رفتن به باشگاه، بهداشت پوست خود را رعایت کنند، توصیه هایی مانند استحمام بعد از تمرین و استفاده از لباس و حوله محافظ، ورزش های شخصی و غیره و توصیه می شود از استفاده نکنند. محصولات غذایی، پروتئین یا مکمل های هورمونی.

حتما بعد از رفتن به باشگاه و عرق کردن آن دوش بگیرید

9- آکنه بیش از حد بدن قابل درمان است.

صورت تنها جایی نیست که آکنه در آن ظاهر می شود. آکنه می تواند روی سینه، پشت، شانه ها و گردن ایجاد شود. این اتفاق می افتد و شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. در مطالب قبلی توضیحات مفید و کاربردی در مورد “درمان آکنه بدن” ارائه کرده ایم. از پاک کننده های حاوی بنزوئیل پراکسید برای نواحی وسیعی از بدن که دچار آکنه شده اند استفاده کنید.بعد از حمام از پاک کننده استفاده کنید و بگذارید 5 تا 8 دقیقه روی پوستتان بماند. سپس دو بار در هفته آبکشی کنید و این کار را انجام دهید.
برای جوش های بزرگ روی بدن و صورت، پزشک ممکن است داروهای دیگری مانند آنتی بیوتیک های خوراکی یا حتی ایزوترتینوئین را تجویز کند. در صورت آسیب زیاد به چندین نقطه از بدن به طور همزمان، پزشکان معمولا از شامپوهای ضد قارچ برای درمان آکنه بدن استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: بنزوئیل پراکسید چگونه روی پوست کار می کند؟

10- اگر احساس بدی نسبت به آکنه دارید، حتما آن را با کسی در میان بگذارید.

شاید نخواهید به کسی اعتراف کنید. اما آکنه می تواند بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد. باعث می شود اعتماد به نفس، ناامنی، عصبانی و افسرده کمتر شود. بدانید که تنها نیستید و این احساسات در روند آکنه و درمان آن طبیعی است و تقریبا نیمی از افراد از آن رنج می برند.
شروع درمان و دیدن نتایج خوب می تواند به بهبودی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. بنابراین، می توانید روی چیزهایی غیر از پوست خود تمرکز کنید، مانند ورزش های هوازی، سرگرمی های گروهی با دوستان، سفرهای کوتاه، روش های سرگرمی مورد علاقه. در حالی که منتظر نتیجه هستید، با ورزش، موسیقی، هنر مطالعه کتا، تماشای فیلم… یا هر سرگرمی دیگری که دارید، حواس خود را پرت کنید.

با این حال، ما می دانیم که مواقعی وجود خواهد داشت که به نظر می رسد افکار منفی در مورد صورت و آکنه شما اجتناب ناپذیر است. در این موارد حتما با یک دوست صمیمی، پزشک یا مشاور مشورت کنید. دوری از دوستان و درونگرایی و مرور افکار منفی و افکار افسرده کننده و اختلالات خواب نه تنها کمکی به شما نمی کند، بلکه روند جوش را تشدید می کند.

با کمک پزشک و مراقبان خود، می توانید بهبود یافته و احساس خوبی نسبت به خود و خود داشته باشید.

در این لینک بیشتر بدانید: خرداد ماه اطلاع رسانی در مورد بیماری آکنه است

درمان آکنه برای پسران جوان

نتیجه گیری و نکات مهم در مورد درمان آکنه در پسران جوان

مهم نیست از چه درمانی استفاده می کنید. باید درمان را به اندازه کافی ادامه دهید تا اثر کند. صرف نظر از مراحل خفیف و متوسط، داروهای بدون نسخه را با توصیه داروساز از داروخانه تهیه کنید. در موارد متوسط ​​و شدید حتما با پزشک مشورت کنید.
حتی اگر از شنیدن آن متنفر باشید، ممکن است در روند درمان جوش جدیدی داشته باشید. به تدریج میزان بروز جوش های جدید کاهش می یابد. همه آنها ناگهان متوقف نمی شوند. برعکس، آنها به آرامی شروع به محو شدن می کنند.
علاوه بر این، پس از تمیز کردن پوست، آن را مرتب نگه دارید. داروهای آکنه به خوبی آکنه را متوقف نمی کنند. آنها فقط آن را تحت کنترل دارند. اگر مصرف دارو را قطع کنید، آکنه احتمالا عود می کند. تنها استثنا در مورد داروی راکوتان است که در صورت مصرف کامل، میزان عود بسیار کمتر از روش های دیگر است.

آکنه یا آکنه یکی از بیماری های شایع دوران جوانی و نوجوانی است که باعث ایجاد انواع ضایعات پوستی مانند جوش سرسیاه، سرسفید و ندول می شود. آکنه در 80 درصد جوانان ظاهر می شود. لازم به ذکر است که هر نوجوانی آکنه و جوش دارد، تفاوت آنها در این است که برخی فقط یک یا دو جوش دارند و برخی در تمام صورت خود جوش دارند. در این مقاله سلام دنیا به علت آکنه نوجوانی و درمان خانگی آن پرداخته ایم. با ما بمان.

جوش و علت آن چیست؟

آکنه با التهاب و تورم غده تولید کننده چربی در پوست شروع می شود. این غده بیضه نام دارد. و چربی به نام سبوم تولید می کند، میزان سبوم بر اساس افزایش هورمون های آندروژن تولید می شود. جوش در دوران بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی و ترشح هورمون های جنسی، فولیکول های مو و غدد عرق شایع است. می توان گفت عدم تعادل هورمونی باعث افزایش تولید چربی پوست می شود. با افزایش میزان چربی روی پوست، منافذ آن به راحتی بسته می شود و در نهایت باعث ایجاد آکنه می شود.

چه چیزی باعث آکنه نوجوانی می شود؟

پاسخ منحصر به فرد نیست. در برخی افراد، تشخیص علت آکنه ممکن است دشوار باشد. ژنتیک و هورمون ها اغلب عوامل مهمی هستند (بله، ممکن است شما آنها را از مادرتان به ارث برده باشید). در اینجا برخی از دلایل بالقوه دیگر وجود دارد:

به گفته کارشناسان، کثیفی، میکروب‌ها و سلول‌های مرده پوست می‌توانند در ایجاد جوش و آکنه نقش داشته باشند، بنابراین شستن صورت (به آرامی) مانند تعویض ملحفه‌ها و روبالشی‌ها حیاتی است.

تولید بیش از حد روغن می تواند منجر به مسدود شدن منافذ شود که می تواند منجر به آکنه روی صورت شما شود.

رژیم غذایی سرشار از قند و غذاهای پرچرب و فرآوری شده التهابی می تواند به آکنه کمک کند.

گاهی اوقات آلرژی به غذا، دارو، محصولات پاک کننده یا محصولات مراقبت شخصی می تواند به صورت مشکلات پوستی ظاهر شود. اگر فکر می‌کنید این عوامل باعث ایجاد جوش‌های شما می‌شوند، بهتر است یک آزمایش آلرژی انجام دهید.

التهاب یک عامل اصلی است که می تواند دلایل زیادی داشته باشد: استرس، کمبود خواب، رژیم غذایی، شرایط پزشکی و غیره. بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

بلوغ از چه سنی شروع می شود؟

دکمه های بلوغ بسیار رایج هستند و معمولا در سنین 13 تا 27 سالگی ظاهر می شوند و در برخی افراد می توانند تا سن 30 سالگی باقی بمانند.

حتما بخوانید: 20 میوه مفید برای پوستی روشن، صاف و بدون آکنه

رابطه بین ید و آکنه

مصرف زیاد ید باعث ایجاد آکنه و بثورات پوستی می شود. به دلیل شرایط خاص هورمونی بدن، نوجوانان بیشتر در معرض بروز این نوع جوش ها هستند و اگر ید زیادی در غذاهایی که می خورند استفاده شود، این وضعیت تشدید می شود. از طرفی به دلیل نیاز به مصرف شیر و لبنیات در سنین رشد، نمی توان مصرف آنها را محدود کرد، بنابراین باید از عدم ید زیاد آن اطمینان حاصل کرد.

زیرا تا چندی پیش تصور می شد که مصرف زیاد شیر و لبنیات باعث بروز چنین جوش ها و عوارض پوستی می شود، اما محققان دانشگاه نیویورک دریافته اند که در بسیاری از مزارع علاوه بر ضدعفونی ظروف شیردوشی، برای جلوگیری از ظاهر عفونت در گاو، من می بینم. به آنها ید داده می شود، که در واقع ید است، نه فقط مصرف زیاد شیر و محصولات لبنی.

عوامل عمومی تحریک کننده آکنه در چهره نوجوانان

یکی از تغییرات پوستی در دوران بلوغ، ایجاد کک و مک روی پوست است که به دلیل توزیع ناهموار ملانین در سطح پوست و تجمع آن در یک ناحیه ایجاد می شود. این عارضه بیشتر در نوجوانان سفید پوست دیده می شود و در مناطقی که در معرض آفتاب قرار دارند بیشتر دیده می شود

یکی از مهم ترین عوارض پوستی در دوران بلوغ آکنه است که در 80 درصد دختران و 90 درصد پسران دیده می شود.

آکنه جوانی که بخشی از مشکلات پوستی دوران بلوغ است به دلیل هورمون آندروژن تحریک کننده فعالیت غدد چربی ایجاد می شود.

آکنه های جوان بیشتر در صورت، بالای سینه، پشت، شانه ها و بازوها دیده می شوند.

این جوش ها در ابتدا سفید هستند و در اثر تجمع چربی ترشح شده در مجاری غدد چربی پوست ایجاد می شوند. این جوش ها به مرور زمان در اثر اکسید شدن بر اثر فشار مواد کراتینه، مجاری باز و مواد داخل آن سیاه شده و پس از مدتی در اثر عوامل میکروبی به جوش های التهابی برجسته تبدیل می شوند.

حتما بخوانید: آکنه کیستیک چیست؟

علت بسیاری از جوش ها در جوانان تغییرات هورمونی، اضطراب و مصرف برخی از داروهای شیمیایی مانند فنوباربیتال، ایزونیازید و فنی توئین و نوجوانان دارای پوست و موی چرب است. این جوش ها در آنها بیشتر به چشم می خورند، از آنجایی که آکنه عامل اصلی عوارض باز شدن منافذ پوست است، درمان آکنه همیشه در اولویت قرار دارد.

آکنه چه اثرات عاطفی بر چهره نوجوانان دارد؟

در گذشته، برخی از پزشکان و والدین میزان آکنه نوجوانی را دست کم می‌گرفتند که می‌تواند بر دیدگاه یک جوان نسبت به زندگی، سازگاری اجتماعی و حتی عملکرد تحصیلی تأثیر بگذارد. به گفته کلینیک مایو، اکنون می دانیم که آکنه نه تنها بر روی پوست، بلکه بر روی روح نیز جای زخم دارد. آکادمی پوست آمریکا (AAD) خاطرنشان می کند که آکنه نوجوانی می تواند منجر به عزت نفس پایین و اعتماد به نفس پایین، تصویر بدنی ضعیف، کناره گیری اجتماعی و حتی افسردگی، خشم و عصبانیت شود. مطالعه ای در این زمینه انجام شد و به گفته شرکت کنندگان، آنها گزارش دادند که شدت آکنه و لکه های تیره ناشی از آکنه بر فعالیت های اجتماعی آنها تأثیر گذاشته است. آنها همچنین گزارش دادند که محل و شدت آکنه آنها را آزار می دهد و نحوه لباس پوشیدن آنها را بسته به محل ظاهر شدن آکنه، از جمله تأثیرات دیگر، تغییر می دهد.

درمان آکنه با ماسک های خانگی و داروهای گیاهی

1. درمان خانگی جوش نوجوانی با استفاده از یخ

برای از بین بردن آکنه می توان از یخ استفاده کرد. کافی است یک تکه یخ را برای مدت کوتاهی بجوشانید. این روش به خلاص شدن سریع از شر جوش ها کمک می کند.

2. درمان آکنه صورت با استفاده از تمر هندی

عصاره تمرهندی در درمان آکنه بسیار موثر است. گذاشتن عصاره تمر هندی روی پوست علاوه بر درمان و از بین بردن آکنه می تواند به درمان زخم ها و عوارض ناشی از آکنه کمک کند.

3. درمان خانگی آکنه نوجوانان با استفاده از گردو

همچنین می توان از آجیل برای درمان آکنه و منافذ باز پوست استفاده کرد. برای این کار کافی است کمی پودر گردو را با کمی شیر مخلوط کرده و به نواحی آسیب دیده پوست بمالید.

4. درمان آکنه بلوغ با داروهای گیاهی

حنا علاوه بر خواص رنگی، ارزش درمانی نیز دارد. اگر حنا را با عصاره تمر هندی و دو قاشق سرکه سیب به خوبی مخلوط کنید و روی جوش ها مانند روغن بمالید، پس از سه یا چهار بار استفاده از این روغن، نتایج بسیار درخشانی خواهید گرفت.

5. درمان آکنه صورت با استفاده از عسل

برای درمان آکنه نیز می توانید از عسل استفاده کنید. عسل یک مرطوب کننده طبیعی است و زخم ها را التیام می بخشد. استفاده از عسل طبیعی اولویت بیشتری نسبت به عسل فرآوری شده دارد.

حتما بخوانید: بهترین ماسک صورت عسل برای زیبایی پوست و رفع آکنه

روش استفاده

سه فنجان عسل را با یک فنجان دارچین مخلوط کنید

قبل از رفتن به رختخواب روی پوست آسیب دیده بمالید.

صبح روز بعد، پوست را بشویید. به زودی تاثیر عظیم این نسخه را خواهید دید.

6. سرکه سیب; بهترین دارو برای از بین بردن آکنه

سرکه سیب سرشار از اسیدهای سیتریک، سوکسینیک، استیک و لاکتیک است که می تواند باکتری های عامل آکنه را از بین ببرد. از آنجایی که سرکه سیب به تعادل pH پوست کمک می کند و خواص ضد التهابی دارد، یک درمان خانگی عالی برای آکنه است. برای این کافی است:

چند قطره سرکه سیب را روی یک تکه پنبه بریزید و به آرامی آن را روی جوش های خود قرار دهید.

اگر پوست حساسی دارید، بهتر است سرکه سیب را با آب رقیق کنید و سپس آن را به صورت خود بمالید.

این کار را به طور منظم انجام دهید تا به طور کامل از شر جوش خلاص شوید.

درمان آکنه با داروهای گیاهی

7. درمان خانگی آکنه با آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی که دارد از زمان های قدیم یکی از محبوب ترین گیاهان برای درمان آکنه نوجوانان بوده است. فقط آکنه شرمگاهی را برطرف و برطرف کنید:

ژل آلوئه ورا را شب ها قبل از خواب روی صورت خود بمالید و اجازه دهید تا صبح روی صورتتان بماند و سپس با آب بشویید.

ماسک صورت برای آکنه

8. درمان آکنه بلوغ با شیر

شیر سرشار از اسید لاکتیک است که می تواند به از بین بردن میکروب های ایجاد کننده جوش کمک کند. علاوه بر این، شیر می تواند به حذف ناخالصی های پوست و چربی اضافی کمک کند.

حتما بخوانید: درمان آکنه زیر پوست با ۶ روش خانگی

نحوه استفاده از شیر برای از بین بردن آکنه روی صورت نوجوانان

یک فنجان شیر را در تابه بریزید و روی آتش بگذارید

سپس 3 قاشق چایخوری نمک اضافه کرده و هم بزنید.

کمی آرد یا چند تکه نان خشک اضافه کنید تا سفت شود.

سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود.

پس از خنک شدن، آن را روی نواحی که جوش دارید بمالید و بگذارید تا خمیر خشک شود.

سپس صورت خود را با آب بشویید.

9. درمان خانگی آکنه با روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از بهترین درمان های خانگی برای درمان آکنه است زیرا دارای خواصی مانند: ضد باکتری، ضد قارچ، ضد عفونی کننده و غیره است. برای خلاص شدن از شر آکنه بلوغ کافی است

ابتدا صورت خود را بشویید و خشک کنید.

روغن درخت چای را با کمی آب رقیق کنید.

با استفاده از تامپون آن را روی قسمت هایی که جوش دارید بمالید

بایدها و نبایدها برای درمان آکنه نوجوانان

یک پاک کننده ملایم و آب ولرم انتخاب کنید

برای درمان آکنه شدید از داروهای بدون نسخه به تنهایی استفاده نکنید

روزانه صورت خود را با محصولات بدون روغن و غیر کومدون زا آبرسانی کنید

هرگز با آرایش نخوابید

از محصولات موی بی رنگ استفاده کنید زیرا ممکن است روی صورت شما بیفتند و باعث ایجاد جوش شوند.

از دست زدن به جوش خودداری کنید. چون ضررش بیشتر از فایده است.

زمان زیادی را بدون کرم ضد آفتاب زیر نور آفتاب نگذرانید

چه زمانی باید برای آکنه به متخصص پوست مراجعه کنم؟

نیازی نیست که آکنه شما در سطح مشخصی باشد تا نیاز به مراجعه به متخصص پوست داشته باشد – هر زمان که آماده بودید می توانید یک قرار ملاقات تعیین کنید. مهم نیست که آکنه شما چقدر بد است، اگر کنترل آن سخت است، ممکن است زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده باشد.

آیا درمان های دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرم؟

به گفته ایوانز، متخصصان پوست طیف گسترده ای از گزینه های تجویزی، از جمله نسخه های قوی تر از رتینوئیدها، آداپالن، و بنزوئیل پراکسید و همچنین آنتی بیوتیک های موضعی دارند. منظور ما این است: از رفتن به دکتر نترسید. مقابله با آکنه های مداوم می تواند دشوار باشد، اما پوست یک منبع ارزشمند است. پزشکان می توانند بیشتر از اینکه فقط برای شما نسخه بنویسند، انجام دهند. آن‌ها تمام نکات و نکات یک روال خوب مراقبت از پوست، نحوه تأثیر سبک زندگی شما بر آکنه و موارد دیگر را می‌دانند.

سخن آخر

درمان لکه های آکنه می تواند برای برخی از انواع آکنه موثر باشد، اما اگر مشکلات دائمی آکنه دارید، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. به دنبال مواد فعال مانند بنزوئیل پراکسید، گوگرد، اسید سالیسیلیک، روغن درخت چای، خاک رس و/یا رتینوئید باشید. بسیاری از این راه حل های سریع و درمان های خانگی برای آکنه بلوغ می توانند به خشک شدن آکنه و به حداقل رساندن ظاهر آن کمک کنند.

مقالات مرتبط:

آیا خوردن شکلات باعث ایجاد آکنه و جوش در صورت می شود

بهترین راه درمان آکنه نوجوانان در دو هفته

آکنه یا آکنه صورت و بدن در واقع یک بیماری التهابی پوستی مزمن و شایع است که اغلب در نوجوانان رخ می دهد و تا 85 درصد از نوجوانان را درگیر می کند. بنابراین بیشتر نوجوانان و جوانان در برنامه های درمان آکنه صورت شرکت می کنند. این بیماری ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد یا در ابتدا در بزرگسالی ظاهر شود. آکنه و آکنه صورت اغلب به صورت جوش های سرسیاه، سرسفید و جوش های چرکی ظاهر می شوند.

راه های خلاص شدن از شر آکنه و جوش

آکنه یکی از بزرگترین مشکلاتی است که نوجوانان را آزار می دهد و متأسفانه در زمانی رخ می دهد که آنها بیش از همیشه نگران ظاهر خود هستند. آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوستی است که در درجه اول در دوران نوجوانی مشکلاتی ایجاد می کند، اما گاهی اوقات فرد را به طور متناوب در طول زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. آکنه در دختران در سنین پایین‌تر از پسرها بروز می‌کند، اما در پسران معمولاً تظاهرات بسیار شدیدتری دارد. به طور کلی، علائم و نشانه های آکنه از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

اگر والدین یا عزیزان شما در مقطعی از زندگی خود دچار آکنه شدید شده اند، توصیه می کنیم بیشتر مراقب پوست خود باشید زیرا در این صورت احتمال آسیب شدید پوستی در شما بیشتر از سایرین خواهد بود. جوش های سرسفید، جوش های سرسیاه آکنه اغلب به صورت جوش های سرسیاه، سرسفید و جوش ظاهر می شود. غدد چربی در تمام سطوح پوست شما به جز کف پا و دست شما وجود دارند. اما بیشترین غلظت آنها در صورت، سینه، پشت و شانه ها است. وظیفه این غدد ترشح چربی است. چربی تولید شده توسط مجاری چربی به سطح پوست می رسد و به طور طبیعی پوست را می پوشاند.

موارد مشابه

در دوران نوجوانی به دلیل تغییرات ناگهانی که در سطح هورمون های جنسی ایجاد می شود، غدد چربی تحریک شده و چربی اضافی تولید می کنند. این چربی اضافی کانال های انتقال روغن را مسدود می کند و در نتیجه جوش های سرسیاه تولید می شود. زمانی که لایه های چربی و پوست مرده باقی مانده نتوانند از پوست خارج شوند، توسط باکتری هایی که به طور طبیعی در غده وجود دارند عفونی می شوند و باعث ایجاد جوش های سر سفید می شوند. گاهی اوقات چربی ترشح شده فضای اطراف فولیکول مو را اشغال می کند، بنابراین موها نمی توانند از پوست خارج شوند و باکتری های پوست داخل منافذ گیر کرده و باعث عفونت، التهاب و جوش های چرکی می شوند. ، همچنین ممکن است کیست و آبسه را مشاهده کنید. کیست اشکی بزرگ‌تر، محکم‌تر و عمیق‌تر از یک جوش معمولی است و اغلب خطرناک است. برخی از کیست ها در زیر سطح پوست رشد می کنند و پاره می شوند و عفونت را زیر پوست پخش می کنند. محل این جوش ها معمولا روی پوست باقی می ماند. آبسه ناحیه عفونی متورم، ملتهب و بسیار دردناکی است که حاوی چرک زیادی است برای آکنه بیمارش چه بخوریم و چه نخوریم. “چرا با این همه جوش شکلات می خوری؟” و این شاید شایع ترین شکایتی است که مبتلایان به آکنه از دیگران می شنوند.

واقعیت این است که نقش رژیم غذایی در ایجاد یا بدتر شدن آکنه هنوز به اثبات نرسیده است. اگرچه گزارش‌هایی مبنی بر مصرف مداوم غذاهای پرچرب، شیرینی‌جات، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، بادام، فندق، خرمالو، موز، پسته، دانه‌ها، چیپس، جوانه‌ها، نوشابه‌ها، نارگیل، تخم‌مرغ و غیره وجود دارد. همه چیزهایی که در فروشگاه های آب نبات و مواد غذایی یافت می شود در ظاهر و تشدید آکنه موثر است. اگر از این جوش‌های مزاحم خسته شده‌اید، به‌جای مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه برای احتیاط از آنها استفاده کنید. توصیه می کنیم از اسفناج، هویج، شاهی و گوجه فرنگی استفاده کنید. سعی کنید مصرف چای و ادویه جات را محدود کنید. عامل اصلی دیگری که ثابت شده است آکنه را تشدید می کند تماس حرفه ای است.

آکنه در افرادی که به دلیل کار با روغن های حیوانی یا معدنی در تماس هستند یا در معرض دمای بسیار گرم یا بسیار سرد قرار دارند، شدیدتر رخ می دهد. آکنه شدید اگر استرس به خودی خود دلیل این تشدید نیست، حداقل این است که افراد مضطرب تمایل دارند چهره خود را بیش از حد دستکاری کنند و این امر بیماری را تشدید می کند. سایر عوامل موثر عبارتند از لوازم آرایشی، اختلالات غدد درون ریز، تعریق بیش از حد، برخی داروها مانند کورتیزول، هورمون های مردانه، قرص های ضد بارداری، لیتیوم و باربیتورات ها. به طور خلاصه می توان گفت که بسیاری از افراد محکوم به ابتلا به این مشکل پوستی در سنین پایین هستند.

راه های خلاص شدن از شر آکنه

روش اول – اگر پوستتان چرب است، روزی یکبار آن را به آرامی با صابون بدون عطر (ترجیحاً صابون های آنتی باکتریال) بشویید. به این ترتیب صورت خود را با کف بپوشانید و ماساژ دهید تا صابون به منافذ پوست نفوذ کند و چربی ها و آلودگی های انباشته شده را از بین ببرد. پوست خود را ماساژ دهید. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست و جلوگیری از تجمع آن می شود. علاوه بر این، ماساژ گردش خون پوست را بهبود می بخشد. پس از ماساژ، صورت خود را با آب ولرم بشویید تا چربی آن گرفته شود، سپس بلافاصله پوست خود را با آب سرد بپاشید تا منافذ پوست بسته شود. پس از آن یک تکه پنبه را در گلاب یا آب لیمو آغشته کنید و سطح پوست خود را با آن پاک کنید. گلاب و آب لیمو خاصیت قابض دارند و گردش خون را افزایش می دهند.

روش دوم – اگر پوست شما خیلی چرب است هفته ای یکبار از ماساژ با سرکه سیب برای کاهش چربی پوست استفاده کنید. برای این کار سرکه سیب را با همان مقدار آب مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید و پس از چند دقیقه پوست خود را بشویید. خیالت راحت باشد. خوب و منظم بخوابید، تا جایی که لازم است استراحت کنید و از عصبانیت دوری کنید.

روش سوم – از مالیدن یا بیرون آمدن جوش و آکنه خودداری کنید. جوش ها را نباید با فشار تخلیه کرد. برای تخلیه آنها دستگاه های مکنده ای وجود دارد که در شرایط کاملاً استریل جوش ها را تخلیه می کنند. حداقل دو بار در هفته موهای خود را با شامپو بشویید. اجازه ندهید موهایتان به صورتتان بریزد. حتی در شب و هنگام خواب، موهای کثیف و چرب باعث پخش چربی و باکتری می شوند. تعریق باعث بدتر شدن آکنه در 15 درصد افراد می شود. پس از کار در هوای گرم و مرطوب، پختن غذا و ورزش، عرق خود را بشویید و در اسرع وقت از شر چربی های بدن و صورت خلاص شوید. برای آرایش از لوازم آرایشی چرب و روغنی استفاده نکنید. زیرا این مواد می توانند فولیکول های مو را مسدود کرده و باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه شوند. به ویژه افرادی که پوست چرب دارند باید از مرطوب کننده های بدون چربی و حتی ضد آفتاب استفاده کنند.

روش چهارم – آرایش صورت خود را دو بار در روز با آب و شیرهای پاک کننده بدون چربی و سازگار با پوست پاک کنید. قبل از استفاده از یک محصول با برند جدید، حتما آن را روی بازوی خود تست کنید تا مطمئن شوید که پوست شما به آن حساسیت ندارد. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث بهبود ضایعات می شود، اما در 10 درصد افراد علائم را بدتر می کند. در دوران قاعدگی، حساسیت غدد چربی دختران به هورمون های جنسی مردانه افزایش می یابد که منجر به افزایش چربی پوست در آنها می شود. برای جلوگیری از بروز یا تشدید آکنه در این زمان، باید پوست خود را با صابون بشویید و پس از شستشو، پوست خود را با پنبه آغشته به محلول های الکلی موجود در بازار حاوی آنتی بیوتیک پاک کنید.

روش پنجم – حوله دست خود را هر روز عوض کنید و همیشه از حوله تمیز و خشک استفاده کنید زیرا باکتری ها توانایی رشد سریع در حوله های مرطوب را دارند. از ورزش و پیاده روی غافل نشوید. اگر هر روز صبح 3 کیلومتر پیاده روی کنید و سپس دوش بگیرید، متوجه خواهید شد که پس از مدت کوتاهی بسیاری از جوش ها از بین می روند و پوست شما بسیار شاداب تر به نظر می رسد و در نهایت، آکنه را نباید به عنوان یک عارضه جزئی و بی اهمیت در نظر گرفت زیرا می تواند باعث ایجاد آن شود. فشار عصبی زیاد ایجاد برای فرد حتی خفیف ترین انواع آکنه حداقل یک سال باقی می ماند. طول مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا پایان عمر می رسید. اگر آکنه برای مدت طولانی باقی بماند، فرد اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و تصور بدی از ظاهر خود دارد. درمان در بیشتر موارد موثر است، اما به صبر و زمان زیادی نیاز دارد. در بسیاری از افراد، این بیماری پس از بلوغ و نوجوانی برطرف می شود

روش لایه برداری لیزری:

در لایه برداری با لیزر از لیزر دی اکسید کربن برای این منظور استفاده می شود. با اولین گذر لیزر، لایه سطحی یا اپیدرم پوست برداشته می شود. نفوذ عمیق منجر به تخریب ساختار زائده ها می شود و در این صورت خطر ایجاد اسکار دائمی یا جوش در ناحیه تحت درمان وجود دارد.

لایه برداری در خانه چگونه انجام می شود؟

کیت لایه برداری مدیپیل محصولی ایده آل برای لایه برداری پوست در منزل است. در این روش عوارضی مانند حساسیت، خارش، قرمزی و التهاب وجود ندارد و در عرض 12 هفته از درمان با این ست، لایه های فرسوده و سطحی پوست از بین می رود و شاهد کاهش کیسه ها و چین و چروک ها خواهید بود. زیر چشم و کاهش لکه های ناشی از تابش نور.به بیماری های آفتاب و کبد یا پیری مبتلا خواهید شد. Medipil همچنین قادر است خطوط عمیق بیان اطراف لب را کاهش دهد. مدیپیل همچنین محصولی به نام سرم لایه بردار صورت مدیپیل ارائه می دهد. این سرم حاوی اسید گلیکولیک است که باعث لایه برداری و شادابی پوست می شود و در کاهش چین و چروک های سطحی پوست و لک های ناشی از افزایش سن و آفتاب تاثیر بسزایی دارد. یکی دیگر از محصولات این ست پاک کننده عمقی پوست مدیپیل است که حاوی چندین نوع اسید میوه فعال مانند: اسید گلیکولیک، اسید مالیک، اسید سیتریک، اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک، بابونه و عصاره آلوئه ورا می باشد. این اسیدها لایه های سطحی فرسوده پوست را از بین می برند و در نتیجه منجر به تشکیل پوستی شاداب و شاداب می شوند.

لایه برداری و چین و چروک پوست

کلاژن مسئول حفظ استحکام پوست شما است. در حال حاضر، به دلایلی اختلالی در روند کلاژن سازی وجود دارد، این می تواند باعث ایجاد چین و چروک در پوست شود. با افزایش سن، تولید کلاژن قطع می شود و افراد مسن پوستی شل می کنند. علاوه بر تولید کلاژن، علل دیگری نیز در ایجاد چین و چروک پوست دخیل هستند، مانند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید. علت دیگر اسپاسم عضلانی زیر پوست است. افراد عصبی و عبوس به دلیل استفاده بیش از حد از عضلات صورت دچار این عارضه می شوند. افرادی که قبلا چاق بودند اما اکنون لاغر هستند نیز به دلیل از بین رفتن چربی زیر پوست دچار افتادگی پوست و چین و چروک می شوند. سیگار کشیدن و خشکی پوست از دیگر عواملی هستند که باعث ایجاد چین و چروک زودرس می شوند. برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک ابتدا باید علت را از بین ببرید، مثلا رژیم غذایی مناسب داشته باشید، سیگار و مواد مخدر مصرف نکنید، اعصاب آرام داشته باشید، زیاد در معرض آفتاب قرار نگیرید و… .اما اگر دارید چین و چروک می شود و شما چروک می شوید، چند روش موثر را به شما معرفی می کنیم. روش اول لایه برداری شیمیایی است که می توان آن را به تدریج با استفاده از کرم های حاوی AHA با درصد پایین انجام داد و یا در مطب لایه برداری با داروهای با درصد بالا انجام می شود. با این روش ها تولید کلاژن تحریک می شود. روش دیگر استفاده از لیزر است. با لایه برداری لیزر اولتراپالس لیزر CO2، رشته های کلاژن آسیب دیده ترمیم می شوند و کلاژن جدیدی در پوست ایجاد می شود، در نتیجه با از بین رفتن چین و چروک، اگر پوست به خوبی نگهداری شود و در معرض آن قرار نگیرد، فرد 5 تا 10 سال جوان تر به نظر می رسد. آفتاب، اثرات مفید این عمل برای سالها باقی می ماند.

فقط دو هفته صبر کن

با توجه به مدت زمان انجام لایه برداری، ظاهر پوست بلافاصله پس از عمل و مدت زمان بهبودی و مراقبت های بعد از عمل، بروشورهای ساده و قابل فهمی توسط مراکز درمانی پوست ارائه شده است. بلافاصله پس از لایه برداری، پوست ملتهب می شود و رنگ صورتی یا قرمز تیره به خود می گیرد. سوزش یا خارش بعد از لایه برداری از دیگر مشکلاتی است که طبق نظر پزشک از پماد وازلین و پماد ترکیبی روی پوست یا پانسمان بسته یا گاز نیمه تراوا برای رفع آن استفاده کنید. به مدت 2 تا 5 روز ترشحات شفاف یا کمی زرد خواهید داشت. تورم صورت بین روزهای 2 تا 4 و قرمزی پوست بین روزهای 7 تا 10 طبیعی است.

منبع: سلامت

این مقاله چطور بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

** پیشنهاد برای شما **

کرم کنترل کننده چربی و جوش درماتیپیک