خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / وبلاگ / جوش صورت عفونتی

جوش صورت عفونتی

آکنه یا آکنه صورت و بدن در واقع یک بیماری التهابی پوستی مزمن و شایع است که اغلب در سنین نوجوانی رخ می دهد و تا 85 درصد از نوجوانان را درگیر می کند، بنابراین بیشتر نوجوانان و جوانان در برنامه های درمان آکنه صورت مشارکت دارند. این بیماری ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد یا در ابتدا در بزرگسالی ظاهر شود.

آیا می دانید کدام قرص برای درمان آکنه مفید است؟

ضایعات آکنه شامل کومدون های بسته یا سرسفید و کومدون های باز یا جوش های سرسیاه، جوش های چرکین، جوش های متورم و قرمز، جوش های دردناک و حتی کیست است که می تواند منجر به ایجاد جوش به صورت اسکار و گوشت یا لکه های اضافی شود.

برای موفقیت آمیز بودن درمان آکنه صورت، باید درک دقیقی از مکانیسم این بیماری داشته باشیم. همچنین عوامل زمینه ساز باید تا حد امکان شناسایی و کنترل شوند. علل زمینه ای آکنه در صورت و بدن متعدد است و شامل کراتینه شدن غیر طبیعی در مجرای فولیکول مو، افزایش تولید سبوم ثانویه به دلیل آندروژن ها، کلونیزاسیون میکروبی در فولیکول و التهاب است.

ضایعات آکنه عمدتا در صورت و گاهی در گردن، قفسه سینه، پشت و شانه ها ظاهر می شوند. آکنه بسته به شدت به انواع خفیف، متوسط ​​و شدید تقسیم می شود. یکی از معیارهای انتخاب روش درمان آکنه صورت، شدت بیماری است.

برای اینکه درمان آکنه صورت موفقیت آمیز باشد، اقدامات زیر توسط پزشک انجام می شود:

– شرح حال دقیق بیمار

ابتدا استفاده از داروهای ایجاد کننده آکنه (مانند داروهای ضد تشنج، کورتیکواستروئیدهای موضعی یا خوراکی، پروژستین ها، ترکیبات آندروژنیک و لیتیوم) یا وجود اختلالات هورمونی در زنان بر اساس شرح حال و معاینه بالینی بررسی می شود.

در خانم هایی که آکنه صورت و بدن همراه با اختلالات و بی نظمی های قاعدگی، پرمویی یا موهای زائد، ریزش مو یا شوره سر دارند، باید ارزیابی هورمونی انجام شود، در غیر این صورت درمان آکنه صورت در کوتاه مدت موفقیت آمیز بود، اما پس از قطع این بیماری دوباره عود کرد. دارو.

برخی از بیماری های پوستی ممکن است شبیه آکنه به نظر برسند که ضایعات آکنه مانند نامیده می شوند و به اشتباه با داروهای ضد آکنه درمان می شوند. در نتیجه به درمان پاسخ نمی دهند. از جمله این بیماری ها می توان به فولیکولیت، روزاسه، کراتوز پیلاریس و واکنش دارویی اشاره کرد.

– روش درمان آکنه صورت و بدن را برای بیمار آکنه ای انتخاب کنید

درمان های مختلفی برای آکنه وجود دارد که انتخاب آن ها به سن بیمار، جنسیت بیمار، شدت و وسعت بیماری، میزان پاسخ به درمان های قبلی، ایجاد اسکار پس از بهبودی، هزینه درمان بستگی دارد. درمان و نظر بیمار معمولاً برای درمان آکنه صورت و بدن در بیمارانی که آکنه خفیف دارند، یک درمان موضعی تجویز می شود. بیماران مبتلا به آکنه متوسط ​​درمان سیستمیک و موضعی و بیماران مبتلا به آکنه شدید درمان سیستمیک دریافت می کنند.

بهترین پماد برای آکنه

آنتی بیوتیک های موضعی قابل استفاده در درمان آکنه صورت و بدن شامل کلیندامایسین، تتراسایکلین و اریترومایسین است که در غلظت های 1-4 درصد استفاده می شود. آنها علاوه بر کاهش تعداد میکروب های آکنه، خاصیت ضد التهابی نیز دارند. تک درمانی با آنتی بیوتیک های موضعی نباید انجام شود زیرا باعث ایجاد مقاومت می شود.

پماد موپیروسین برای جوش

کرم موپیروسین 2% برای چه مواردی استفاده می شود؟

موپیروسین یک آنتی بیوتیک است که از رشد باکتری ها روی پوست شما جلوگیری می کند. موپیروسین موضعی (برای استفاده در سطح پوست) برای درمان عفونت های پوستی مانند زرد زخم یا عفونت پوستی استافیک استفاده می شود.

سایر آنتی بیوتیک های موضعی مانند موپیروسین، باسیتراسین و سولفاستامید موضعی نقشی در درمان آکنه حاد کیستیک تخمدان ندارند.

پماد تتراسایکلین برای جوش

تتراسایکلین با کاهش رشد باکتری هایی که باعث آکنه می شوند عمل می کند. همچنین این دارو به عنوان یک ضد التهاب عمل می کند، بنابراین قرمزی و تورم جوش ها را کاهش می دهد. تتراسایکلین برای درمان آکنه های متوسط ​​تا شدید استفاده می شود، اگرچه گاهی اوقات برای آکنه های التهابی مقاوم در برابر خفیف نیز استفاده می شود.

پماد هیدروکورتیزون برای جای جوش

پماد هیدروکورتیزون برای آکنه می تواند مفید و موثر باشد زیرا با قرمزی و التهاب مبارزه می کند و آن را به سرعت انجام می دهد. هیدروکورتیزون ممکن است موثرتر باشد، به ویژه زمانی که با داروهای دیگری مانند بنزوئیل پراکسید ترکیب شود.

هر جوش سرسفید یا سروز توانایی تبدیل شدن به جوش ملتهب چرکی را دارد و اگر این اتفاق بیفتد هیدروکورتیزون می تواند تورم و قرمزی این جوش ها را کاهش دهد.

اما برای جوش های سرسفید و سرسیاه کوچک، پماد هیدروکورتیزون به نظر تاثیری ندارد. در این مورد، داروساز یا پزشک ممکن است پماد دیگری را برای هدف قرار دادن این نوع آکنه توصیه کند.

پماد هیدروکورتیزون برای آکنه کیستیک

آکنه کیستیک شکل شدیدتری از آکنه است که معمولا به صورت جوش های قرمز، سفت، براق و بسیار خارش دار ظاهر می شود. از آنجایی که التهاب جنبه اصلی آکنه کیستیک است، کرم هیدروکورتیزون می تواند حداقل تا حدودی کمک کند.

اگرچه هیدروکورتیزون معمولاً می تواند این نوع آکنه ها را کمتر قرمز و متورم کند، این پماد یک درمان موقت است و بیشتر آرایشی است تا یک راه حل طولانی مدت.

انواع قرص های آکنه

درمان های سیستمیک مورد استفاده برای درمان آکنه روی صورت و بدن، از جمله آنتی بیوتیک ها، درمان های هورمونی و ایزوترتینوئین خوراکی، معمولاً در بیماران مبتلا به آکنه متوسط ​​تا شدید استفاده می شود.

– آنتی بیوتیک سیستمیک

در مواقعی که ترکیبات موضعی برای درمان آکنه صورت و بدن مؤثر نباشد یا بیمار آنها را تحمل نکند و در اشکال متوسط ​​تا شدید آکنه، به ویژه زمانی که قفسه سینه، پشت یا شانه ها درگیر هستند، از آنتی بیوتیک های سیستمیک استفاده می شود. پاسخ به درمان به طور کلی پس از 666 هفته مشاهده می شود. اگر پس از چند ماه درمان بهبودی حاصل نشد، آنتی بیوتیک باید قطع شود.

– تتراسایکلین

این دارو باید یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا مصرف شود. در کودکان زیر 9 سال، زنان باردار و شیرده نباید تجویز شود.

کپسول داکسی سایکلین برای آکنه صورت

این دارو را می توان با غذا مصرف کرد، موارد منع مصرف مشابه تتراسایکلین است. مصرف آهن، کلسیم، منیزیم و آلومینیوم باعث کاهش جذب آن می شود.

داکسی سایکلین 100 برای جوش

داکسی سایکلین 100 برای آکنه در درمان عفونت های ناشی از ارگانیسم های حساس استفاده می شود. داکسی سایکلین برای عفونت های دستگاه تناسلی و ادراری، عفونت های داخل رحمی و داکسی سایکلین نیز برای درمان جوش و آکنه استفاده می شود.

عوارض قرص داکسی سایکلین برای جوش

داکسی سایکلین یک درمان رایج برای آکنه متوسط ​​تا شدید است. استفاده های قبلی از این دارو نتایج مثبتی را به خصوص در افراد جوان نشان داده است. اما تحقیقات نشان داده است که مصرف طولانی مدت این دارو می تواند عوارض جانبی بسیار جدی داشته باشد که از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسهال

اختلال بلع

بثورات دارویی

زخم مری

التهاب مری

صورت قرمز

سردرد

کهیر

دو ساعت قبل و بعد از مصرف داکسی سایکلین از مکمل های آهن، مولتی ویتامین ها، مکمل های کلسیم، آنتی اسیدها یا ملین ها استفاده نکنید. از مصرف همزمان سایر آنتی بیوتیک ها با داکسی سایکلین خودداری کنید، مگر اینکه پزشک شما آن را تجویز کرده باشد. داکسی سایکلین می تواند سریعتر باعث آفتاب سوختگی شود. از نور خورشید یا برنزه شدن خودداری کنید.

اگرچه آنتی بیوتیک هایی مانند مینوسیکلین و کوتریموکسازول در درمان آکنه صورت و بدن موثر هستند. اما آنها با عوارض جانبی قابل توجهی همراه هستند. اریترومایسین و آزیترومایسین برای افرادی که نمی توانند تتراسایکلین ها را تحمل کنند مناسب است. اما مقاومت در برابر آنها در حال افزایش است.

– کپسول کلیندامایسین برای آکنه

کلیندامایسین یک آنتی بیوتیک موضعی است که برای درمان آکنه التهابی استفاده می شود. کلیندامایسین موضعی با کاهش تعداد باکتری هایی که باعث آکنه می شوند عمل می کند.

معمولاً 4-6 هفته پس از شروع درمان، اثرات درمانی را مشاهده خواهید کرد. اگرچه گاهی اوقات کلیندامایسین به صورت خوراکی برای درمان آکنه استفاده می شود، اما بیشتر به صورت موضعی استفاده می شود.

– کپسول آزیترومایسین برای آکنه صورت

طبق تحقیقات، حتی یک دوره کوتاه چهار هفته ای درمان با آزیترومایسین باعث کاهش التهاب در 20 درصد بیماران شد. با این حال، یک دوره 10 هفته ای مشکل را به طور کامل حل می کند.

متأسفانه اکثر افرادی که آکنه آنها کاملاً درمان شده است در طول دوره درمان عوارض جانبی جزئی را تجربه می کنند. این عوارض جانبی شامل حالت تهوع، سوزش سر دل و ناراحتی معده است که معمولاً با مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی ایجاد می شود. با این حال، هیچ کس از رفتاری که انتخاب کرده بود پشیمان نشد.

آزیترومایسین باکتری هایی را که با افزایش ترشحات غدد چربی به راحتی رشد می کنند را از بین می برد و آکنه های زشت روی پوست صورت و بدن را پاک می کند. با توجه به این خواص شگفت انگیز، این دارو نه تنها رشد باکتری ها را آرام می کند، بلکه دارای خواص ضد التهابی است که منجر به بهبود عیوب موجود می شود.

– ایزوترتینوئین راکوتان خوراکی

این دارو در افراد مبتلا به آکنه شدید و مواردی که به درمان های دیگر پاسخ نداده و جای زخم دارند استفاده می شود. این دارو یک تراتوژن قوی است و می تواند باعث ناهنجاری های جدی در جنین شود. بنابراین زنان باید از یک روش ایمن پیشگیری از بارداری، ترجیحاً دو روش استفاده کنند.

ایزوترتینوئین بر تمام مکانیسم های مسئول آکنه موثر است و به عنوان موثرترین روش برای درمان آکنه صورت و بدن شناخته شده برای این بیماری در نظر گرفته می شود. قبل از شروع و در فواصل معینی پس از شروع درمان، سطح تری گلیسیرید و کلسترول بیمار، آزمایشات عملکرد کبد و CBC باید بررسی شود و بیمار باید از نظر عوارض جانبی مختلف دارو از جمله هیپرتری گلیسیریدمی، سمیت کبدی، کاهش دیسکرازی خون، تحت نظر باشد. دید در شب و هیپرپوستیوز. .

عوارض پوستی شامل خشکی پوست و مخاط، خارش، عفونت های پوستی و حساسیت به نور است و استفاده از نرم کننده ها و ضد آفتاب همراه با این دارو توصیه می شود. مصرف ترکیبات حاوی ویتامین A و تتراسایکلین ها با ایزوترتینوئین می تواند منجر به افزایش فشار داخل مغزی و عوارض عصبی شود. استفاده از لنزهای تماسی در بیماران تحت درمان به دلیل خشکی چشم باعث ناراحتی بیمار می شود.

بدتر شدن افسردگی و تمایل به خودکشی در پی مصرف این دارو گزارش شده است، بنابراین در بیماران مبتلا به افسردگی، این دارو باید با احتیاط و زیر نظر روانپزشک مصرف شود.

قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

متخصصان پوست سال ها از این دارو برای درمان آکنه و ریزش مو در زنان استفاده می کنند. هنگامی که مردان از این دارو برای آکنه استفاده می کنند، ممکن است سینه هایشان بزرگ شود. این دارو به طور کلی برای زنان سالم بی خطر است. مصرف همزمان اسپیرونولاکتون و قرص های ضد بارداری ممکن است اثر آن را افزایش دهد.

این دارو در ابتدا برای درمان فشار خون بالا و برخی دیگر از مشکلات قلبی عروقی ساخته شد، اما دارویی است که می تواند در دوزهای کم به درمان آکنه هورمونی کمک کند.

قرص پردنیزولون و جوش

این قرص یک استروئید است که از ترشح مواد التهابی در بدن جلوگیری می کند. پردنیزولون برای درمان بیماری های التهابی استفاده می شود. اگر از این دارو استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که اگر در هر نقطه از بدنتان عفونت قارچی دارید، از این دارو استفاده نکنید زیرا پردنیزولون سیستم ایمنی را ضعیف می کند و عفونت را آسان می کند. استروئیدها می توانند عفونت هایی را که قبلاً دارید بدتر کنند یا عفونت اخیر را دوباره فعال کنند.

– درمان های هورمونی آکنه

در زنان مبتلا به آکنه که به روش‌های مرسوم درمان آکنه روی صورت و بدن پاسخ نداده‌اند، زنانی که آکنه‌های التهابی در ناحیه زیرین صورت و گردن دارند، زنانی که تشدید آکنه قبل از قاعدگی دارند یا سایر علائم ترشح هورمون مردانه را دارند و زنانی که نمی خواهند ایزوترتینوئین مصرف کنند می توانند از هورمون درمانی استفاده کنند.

اسپیرونولاکتون یک آنتاگونیست آلدوسترون با خواص ضد آندروژنی است که در درمان آکنه صورت و بدن، ریزش مو، هیرسوتیسم و ​​هیرسوتیسم به تنهایی یا همراه با داروهای ضد بارداری استفاده می شود. از عوارض آن می توان به بی نظمی قاعدگی، افت فشار خون، درد و حساس شدن سینه اشاره کرد و زنان باردار نباید از آن استفاده کنند.

درمان آکنه صورت با رتینوئیدهای موضعی

داروهای مورد استفاده شامل رتینوئیدها، بنرویل پراکسید، آنتی بیوتیک ها، اسید سالیسیلیک و اسید آزلائیک است. عارضه اصلی درمان های موضعی، تحریک پوست است. با استفاده از غلظت های کمتر دارو و مصرف کمتر در شروع درمان و افزایش تدریجی مصرف دارو در صورت تحمل بیمار، این عارضه کمتر به چشم می آید. درمان های موضعی 6 تا 8 هفته پس از استفاده منجر به بهبود قابل توجهی می شود.

رتینوئیدها شامل ترتینوئین، آداپالن، تازاروتن و ایزوترتینوئین هستند. مصرف این گروه از داروها در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است. رتینوئیدهای موضعی کراتینه شدن مجرای فولیکولی را کاهش داده و با بازکردن مجرای فولیکولی محیط مساعد رشد باکتری ها را از بین می برند. علاوه بر این، التهاب را کاهش می دهند و تعداد جوش های سرسیاه و سرسفید و ضایعات التهابی را کاهش می دهند.

شایع ترین عوارض جانبی آنها قرمزی، خارش، سوزش، پوسته پوسته شدن و حساسیت به آفتاب است. بنابراین به بیماران توصیه می شود که درمان خود را از شب با مقادیر بسیار کم شروع کنند و در طول روز از ضد آفتاب استفاده کنند. این دارو نه تنها در ضایعات آکنه، بلکه در کل ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

ترتینوئین توسط بنزوئیل پراکسید غیر فعال می شود و بنابراین مصرف همزمان این دو دارو توصیه نمی شود. آداپالن بهتر از سایر رتینوئیدها تحمل می شود و بر خلاف ترتینوئین، در برابر نور پایدار است و توسط بنزوئیل پراکسید غیرفعال نمی شود. تازاروتن گرانتر از سایر رتینوئیدها است و باعث تحریک قابل توجهی می شود

– بنزوئیل پراکسید در درمان آکنه صورت و بدن

بنزوئیل پراکسید یک داروی ضد میکروبی قوی است که با آزاد کردن رادیکال‌های آزاد اکسیژن و خواص باکتری‌کشی، میکروب‌ها را از بین می‌برد. بنزوئیل پراکسید با خاصیت سفید کنندگی ممکن است لباس بیمار را تغییر رنگ دهد. تاکنون هیچ مقاومتی نسبت به آن گزارش نشده است و مصرف همزمان بنزوئیل پراکسید با آنتی بیوتیک ها از ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی جلوگیری می کند.

– اسید سالیسیلیک در درمان آکنه صورت و بدن

این دارو نسبت به رتینوئیدها موثر و کمتر تحریک کننده است. این در بسیاری از فرمولاسیون های بدون نسخه یافت می شود و در موارد خفیف آکنه استفاده می شود.

اسید آزلائیک

اسید آزلائیک دارای خواص کراتولیتیک و ضد التهابی است و جایگزین مناسبی برای افرادی است که نمی توانند ترتینوئین را تحمل کنند. آزلائیک اسید با اثر بر روی ملانوسیت ها می تواند لک های بعد از التهاب آکنه را بهبود بخشد.

در برخی موارد بهتر است از درمان های موضعی متعدد برای نتایج بهتر درمان آکنه در صورت و بدن استفاده شود.داروهای مختلف باید در زمان های مختلف مصرف شوند تا از اثرات یکدیگر کاسته نشوند.برخی دیگر به دلیل تداخلات دارویی.

درمان آکنه با لیزر و درم ابریژن

درمان های فیزیکی مانند رفع جوش سر سیاه، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن، نور درمانی و لیزر را می توان به تنهایی یا با روش های رایج درمان آکنه صورت و بدن در موارد خاص مورد استفاده قرار داد. در برخی موارد می توان از لیزر، سابسیژن و درم ابریژن برای از بین بردن جای آکنه استفاده کرد. در اکثر بیمارانی که از روش‌های فیزیکی برای درمان آکنه صورت و بدن استفاده می‌کنند، نتایج درمان سریع‌تر و رضایت‌بخش‌تر است.

آموزش بیمار

باید به بیمار توضیح داد که آکنه یک بیماری مزمن است و نیاز به درمان طولانی مدت آکنه صورت و بدن دارد. بهبود قابل توجهی بلافاصله پس از شروع درمان رخ نمی دهد و به مدت زمان درمان بستگی دارد. بیمار نباید از لوازم آرایشی استفاده کند. همچنین از کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنید. همچنین از دست زدن و تخلیه ضایعات خودداری کنید و از مالش نواحی آسیب دیده با لباس یا سایر قسمت های بدن خودداری کنید.

درمان آکنه صورت و بدن در کودکان و زنان باردار

در کودکان، ترکیبات موضعی بیشتر از بزرگسالان تحریک‌کننده هستند و باید در غلظت کمتری استفاده شوند. درمان های سیستمیک فقط برای موارد شدید و مقاوم استفاده می شود. تتراسایکلین به دلیل عوارض دندانی استفاده نمی شود و در صورت لزوم اریترومایسین تجویز می شود.

ایزوترتینوئین خوراکی همچنین می تواند باعث بسته شدن زودرس اپی فیزیال و کوتاهی قد شود. درمان باید در زنان باردار با احتیاط انجام شود. زیرا بسیاری از داروهای آکنه تراتوژن هستند. رتینوئیدهای موضعی و خوراکی، تتراسایکلین و درمان های هورمونی در زنان باردار مبتلا به آکنه منع مصرف دارند. استفاده از اریترومایسین موضعی یا خوراکی، آزلائیک اسید و بنزوئیل پراکسید برای موارد شدید پیشنهاد شده است.

رژیم غذایی در درمان آکنه صورت و بدن

استفاده از غذاها و لبنیات با شاخص گلیسمی بالا مانند شیر و بستنی در برخی بیماران با بروز آکنه و شدت آن ارتباط مستقیم دارد و کاهش مصرف آنها منجر به آکنه می شود.بهبود ضایعات آکنه. به بیماران مبتلا توصیه می شود غذاهای شیرین و پرکالری را کاهش دهند و از ماهی، میوه ها و سبزیجات بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای که در بالا ذکر شد، علاوه بر کاهش علائم آکنه، با کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت همراه است.

نکات مهم در درمان آکنه صورت

اگر شما یا یکی از نزدیکانتان آکنه یا جوش های زیر پوستی یا جوش های روی صورت و بدن دارید:

1- حتما با تیم پزشکی خود مشورت کنید.

2- به هیچ وجه جوش ها را فشار ندهید و از بین نبرید زیرا این عمل باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می شود.

3- مراقب بهداشت پوست خود باشید.

4- شستشوی مداوم با صابون کمکی نمی کند.

5- به طور مرتب از میوه ها و سبزیجات تازه در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

6- جوش ها را خودسرانه درمان یا حذف نکنید.

7- برای تشخیص و شناسایی علت زمینه ای جوش و آکنه حتما با پزشک مشورت کنید.

8- ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

اگر می خواهید سوالی بپرسید و به پزشک مراجعه کنید یا به مطب بروید، این مراحل را دنبال کنید.

دکتر عباس عثیری

دکتر آکنه

به این بررسی امتیاز دهید

همچنین ممکن است در میانسالی یا بدون دلیل خاصی دچار آکنه صورت شوید. بسیاری بر این باورند که این مشکل ممکن است مربوط به عفونت واژن باشد. با توجه به عفونی بودن جوش ها، این مشکل باعث ایجاد شک و تردید در این زمینه شده است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا عفونت رحم باعث ایجاد آکنه می شود یا خیر؟ بنابراین اگر شما هم جوش صورت دارید یا سوالی در مورد آن دارید بهتر است تا انتهای این متن ما را همراهی کنید.

ماهیت آکنه صورت

قبل از دانستن اینکه آیا عفونت رحم باعث ایجاد آکنه صورت می شود یا خیر، بهتر است بدانید که ماهیت آکنه چیست و علل این آکنه ها چیست. به طور کلی می توان گفت که جوش ها به دلیل انسداد فولیکول های مو یا منافذ پوست ایجاد می شوند. این منافذ ممکن است با چربی، باکتری یا مواد دیگر مسدود شوند. پس از انسداد، باکتری یا چربی به صورت برآمدگی در ناحیه مذکور دیده می شود.

البته باید اشاره کنیم که موارد دیگری نیز باعث ایجاد جوش می شود. به عنوان مثال، مشکلات ژنتیکی، تغییرات هورمونی یا استرس نیز می تواند باعث این مشکل شود. بدون شک، هر چه بیشتر در معرض این مشکلات باشید، احتمال بروز آنها بیشتر می شود. این مشکل اکثر مردم را به این فکر واداشته است که عفونت رحم باعث آکنه صورت می شود. ما این ایده را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

ماهیت جوش صورت

عفونت رحم

بدون شک دانستن ماهیت عفونت های رحمی نیز می تواند درک شما را از این مشکل بهبود بخشد. این اطلاعات به شما کمک می کند بدانید که آیا عفونت رحم باعث آکنه می شود یا خیر؟ در واقع در زیر چندین نوع عفونت رحم وجود دارد که به اختصار برای شما عزیزان شرح داده ایم.

عفونت قارچی واژن

این نوع عفونت معمولاً در اثر مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری یا حتی بارداری ایجاد می شود. موارد دیگری مانند رابطه جنسی و دیابت نیز می تواند باعث آن شود.

عفونت قارچی واژن

عفونت باکتریایی واژن

همانطور که از نام آن پیداست، این نوع عفونت توسط نوع خاصی از باکتری ایجاد می شود. اگر این باکتری در واژن شما رشد کند، می تواند باعث عفونت واژن شود. آمیزش جنسی یکی از راه هایی است که می تواند باعث انتقال آن شود.

عفونت انگلی واژن

این نوع عفونت ها معمولاً از طریق تماس خارجی وارد واژن می شوند. استفاده از حوله دیگران، داشتن رابطه جنسی ناسالم، قرار گرفتن در استخر با آب کثیف و غیره. ممکن است علت باشد در این عفونت معمولاً ترشحات خاکستری یا سبز بدبو خواهید داشت.

عفونت انگلی واژن

آیا عفونت رحم باعث ایجاد جوش می شود یا خیر؟

حال که ماهیت جوش ها و البته عفونت هاری را فهمیدید، بهتر است به این سوال پاسخ دهید که آیا عفونت رحم باعث ایجاد جوش در صورت می شود یا خیر؟ در واقع زنان از دوران بلوغ تا یائسگی ترشحات واژن دارند. اما گاهی اوقات این ترشحات بدبو یا به شکل تکه های پنیر است.

از طرف دیگر، آنها می توانند حالت آبکی یا رنگ غیر معمول به خود بگیرند. این علامت می تواند زنگ خطری برای عفونت واژن باشد. هنگامی که عفونت واژن دارید، ناحیه تناسلی متورم و خارش دارد. با این حال، در این قسمت دکمه هایی خواهید داشت. علاوه بر این موارد، ممکن است مقاربت دردناک یا ادرار کردن داشته باشید.

به عبارت ساده تر، آکنه در ناحیه تناسلی می تواند نشانه (فقط یکی از نشانه های متعدد) عفونت واژن باشد. اما آکنه صورت نمی تواند دلیل معتبری برای تایید این مشکل باشد. اما برخی از افراد ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی یا استرس ناشی از عفونت از آکنه رنج ببرند.

در این زمینه بهتر است از مصرف زیاد داروها خودداری کنید و با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. اما اگر در سن بلوغ نیستید و همچنان جوش دارید می توانید به مقاله علل افزایش آکنه صورت مراجعه کنید. در این مطلب تمامی دلایل و البته راهکارها را برای شما عزیزان بیان کرده ایم. همچنین اگر به طور مداوم از آکنه رنج می برید، می توانید از سرم درمان آکنه صورت Bioaqua نیز استفاده کنید. زیرا قطعا می تواند آکنه شما را درمان کند.

9 علت زیاد شدن جوش صورت | کدام جوش ها خطرناکند؟ | کلینیک پوست پدیا

از دکتر بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

** پیشنهاد برای شما **

کرم کنترل کننده چربی و جوش درماتیپیک