خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / وبلاگ / تصاویر جوش صورت

تصاویر جوش صورت

انواع آکنه صورت و روش های درمان آنها

آکنه می تواند انواع مختلفی از برجستگی های پوستی باشد که هر کدام ظاهر و علائم منحصر به فرد خود را دارند. اکثر آکنه های خفیف به درمان های خانگی و داروهای بدون نسخه پاسخ می دهند. اما افرادی که آکنه های شدید و طولانی مدت روی پوست دارند باید با پزشک مربوطه مشورت کنند و از توصیه های وی برای درمان آن کمک بگیرند.

آکنه صورت تقریباً 80 درصد از نوجوانان و جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد. در اینجا انواع رایج برآمدگی های مرتبط با آکنه آورده شده است:

نقطه های سفید

لکه های سیاه

پوسچول که معمولاً برجستگی نامیده می شود.

چرخ ها

کیست ها

ندول ها

هر یک از این موارد نیاز به درمان متفاوتی دارد. درمان مناسب و سریع می تواند خطر عوارض پوستی طولانی مدت مانند لکه های تیره و جای زخم را کاهش دهد.

برجستگی های پوستی یا آکنه به طور کلی به دو دسته طبقه بندی می شوند. این دو طبقه بندی بر اساس التهاب پوست اطراف تعیین می شوند.

لیست عناوین

انواع آکنه غیر التهابی:

جوش های سرسفید و سر سیاه انواع غیر التهابی آکنه هستند. اینها اشکال خفیف آکنه هستند. جوش ها و برجستگی های غیر التهابی معمولاً باعث تورم نمی شوند و دردناک نیستند.

نقاط سفید:

اصطلاح پزشکی که برای توصیف جوش های سرسفید استفاده می شود کومدون است. اینها لکه ها یا برجستگی های کوچک سفید هستند. این عناصر معمولاً سفید با یک مرکز دایره ای است که توسط عناصر قرمز احاطه شده است.

مو معمولاً از مرکز سرسفید بیرون زده یا ممکن است داخل آن گیر کند. پوست اطراف جوش های سرسفید ممکن است سفت و چروکیده به نظر برسد، به خصوص زمانی که جوش بسیار بزرگ و برجسته باشد. جوش های سر سفید معمولاً باعث ایجاد زخم روی پوست نمی شوند.

جوش های سر سیاه روی صورت

لکه های سیاه:

جوش های سر سیاه معمولاً کومدون های باز نامیده می شوند. اینها نقاط سیاه یا تیره رنگ کوچکی هستند که ممکن است به صورت برآمدگی ظاهر شوند. پوست اطراف جوش های سرسیاه معمولاً طبیعی است، اما مرکز آن تیره تر از پوست اطراف است.

تغییر رنگ به دلیل کثیفی و آلودگی گیر کرده در این قسمت نیست. جوش های سرسیاه معمولاً جوش هایی هستند که باز شده و گسترش یافته اند.

هنگامی که محتویات دانه های سر سفید در معرض هوا قرار می گیرند، تیره می شوند.

گزینه های درمان:

بسیاری از درمان‌های بدون نسخه مانند پاک‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها، ژل‌ها، تونرها و کرم‌ها برای آکنه غیرالتهابی وجود دارد. اینها معمولاً حاوی ترکیبی از مواد فعال هستند. مواد زیر در داروهای بدون نسخه ممکن است به درمان جوش های سرسفید و سر سیاه کمک کند:

بنزوئیل پراکسید

اسید سالیسیلیک

گوگرد

رزورسینول

همچنین، درمان های خانگی و تغییرات سبک زندگی می تواند به کاهش علائم آکنه غیرالتهابی خفیف تا شدید کمک کند. این عناصر عبارتند از:

صورت خود را دو بار در روز با آب گرم و صابون بشویید

تمام بدن را یک روز در میان بشویید

استرس را کاهش دهید

یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

مصرف آب کافی

از شستشوی بیش از حد یا تحریک پوست خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض آفتاب کمتر

هنگام بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

افراد نباید برآمدگی ها یا جوش های خود را بیرون بیاورند یا فشار دهند. این می تواند منجر به عوارضی مانند موارد زیر شود:

ندول ها

کیست ها

آسیب پوست

ایجاد لکه های تیره روی پوست

یک سوراخ ایجاد کنید

انواع آکنه التهابی:

آکنه التهابی شامل موارد زیر است:

چرخ ها

پوسچول

ندول ها

کیست ها

آکنه التهابی بسیار شدیدتر و حادتر از آکنه غیر التهابی است. اینها می توانند منجر به عوارض جدی تری مانند آسیب پوستی و قرار دادن حفره شوند.

ضایعات یا برجستگی هایی که ملتهب، قرمز یا متورم هستند و در لمس گرم هستند، می توانند ناشی از آکنه التهابی باشند.

اشکال خفیف تا متوسط:

انواع پاپول های صورت

چرخ ها:

پاپول ها برآمدگی های زیر سطح پوست هستند. اینها سفت، حساس، صورتی و برجسته هستند و پوست اطراف آنها معمولا متورم و قرمز است.

برخلاف جوش های سرسفید، پاپول ها مرکز قابل رویت ندارند و برخلاف جوش های سرسیاه، منافذ پاپول ها باز نیستند. پاپول ها زمانی ایجاد می شوند که جوش های سرسیاه و سر سفید پوست را تحریک کرده و می توانند به پوست اطراف آسیب برسانند. این آسیب منجر به التهاب می شود.

جوش های صورت

پوسچول:

پوسچول ها برآمدگی های بزرگ و حساس با مرکز دایره ای مشخص هستند. مرکز این برجستگی ها با چرک سفید یا زرد پر شده و برجستگی ها پایه صورتی یا قرمز دارند. سلول های ایمنی و سلول های باکتریایی برای تشکیل این چرک تجمع می یابند. پوسچول ها بزرگتر و ملتهب تر از جوش های سر سفید هستند.

گزینه های درمانی برای پوسچول و پاپول:

بسیاری از درمان های خانگی و داروهای بدون نسخه برای درمان پوسچول ها و پاپول های خفیف تا شدید وجود دارد. نکات زیر می تواند به درمان این شرایط کمک کند:

ناحیه آسیب دیده را با آب سرد و صابون با دست های تمیز یا یک پارچه تمیز دو بار در روز بشویید.

کمپرس گرم را به مدت 10-15 دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. با این کار مواد به دام افتاده خارج می شود.

استفاده از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید. این مواد می توانند با باکتری ها مبارزه کنند.

استفاده از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک می تواند سلول های مرده پوست و سایر مواد باقی مانده را از بین ببرد.

اشکال متوسط ​​تا شدید:

ندول ها:

ندول ها برآمدگی های ملتهب، دردناک و سختی هستند که در عمق پوست قرار دارند. آنها مانند پاپول های بزرگ و عمیق بدون مرکز یا سر قابل مشاهده به نظر می رسند.

این نوع آکنه زمانی ایجاد می شود که منافذ مسدود شده به بافت ها و سلول های زیر سطح پوست آسیب می زند. ندول ها اشکال جدی و حاد آکنه هستند و معمولاً منجر به عوارضی مانند لکه های تیره و اسکار روی پوست می شوند.

انواع کیست های صورت

کیست ها:

کیست ها برجستگی های بسیار بزرگ، نرم، دردناک، قرمز یا سفیدی هستند که در قسمت های عمیق تر پوست قرار دارند. این برجستگی ها با چرک پر می شوند.

کیست ها عمیق تر از ندول ها به داخل پوست نفوذ می کنند و شدیدترین شکل آکنه هستند. کیست می تواند منجر به عوارضی مانند زخم شود.

همچنین بخوانید: کیست موکوسی چیست؟

گزینه های درمان:

افراد نمی توانند آکنه التهابی متوسط ​​تا شدید را در خانه درمان کنند. این ضایعات نیاز به درمان پزشکی دارند. پزشک می تواند از محصولات و روش های مختلفی برای درمان ندول ها و کیست ها استفاده کند. این عناصر عبارتند از:

آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین، داکسی سایکلین و آموکسی سیلین

کورتیکواستروئیدهای موضعی

مواد غذایی برای آکنه هورمونی

رتینوئیدهای سیستمیک مانند ایزوترتینوئین

تزریق استروئید

بسته بندی شیمیایی

درمان فوتودینامیک برای مبارزه با باکتری ها

زهکشی و استخراج برای از بین بردن کیست های بزرگ

علت آکنه چیست؟

چه چیزی باعث آکنه می شود؟

معمولا سلول های مرده در منافذ پوست جمع می شوند و سپس به سطح می آیند و به تدریج از روی پوست پاک می شوند.

چربی طبیعی بدن به نام سبوم به جلوگیری از خشک شدن سلول های پوست کمک می کند. غدد تولید کننده این روغن ها به منافذ چسبیده اند. هنگامی که سبوم اضافی ایجاد می شود، سلول های مرده به هم می چسبند و ترکیبی را تشکیل می دهند که در منافذ گیر می کند. آکنه زمانی رخ می دهد که منافذ پوست با سلول های مرده پوست، چربی طبیعی بدن و انواع مختلف باکتری مسدود می شود. این باکتری ها روی پوست زندگی می کنند. اگر چنین باکتری هایی وارد منافذ شود و آنها را آلوده کند باعث ایجاد آکنه می شود.

همچنین بخوانید: چه غذاهایی باعث جوش میشود؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برای آکنه های خفیف تا متوسط، فرد معمولاً می تواند به مدت 4 تا 8 هفته از داروهای خانگی استفاده کند. شدیدترین آکنه التهابی نیاز به درمان طولانی تری دارد. اگر جوش‌های سرسفید، جوش‌های سرسیاه، پاپول یا پوسچول‌های شما دارای یکی از شرایط زیر هستند، حتماً به پزشک مراجعه کنید:

حاد هستند

آنها به داروهای بدون نسخه پاسخ نمی دهند

آنها بسیار دردناک هستند

آنها بسیار بزرگ هستند

آنها خونریزی می کنند

چرک زیادی از خود ساطع می کنند.

بیشتر صورت یا بدن را می پوشانند

مشکلات عاطفی یا عاطفی ایجاد کردند.

آنها در نواحی حساس بدن مانند لب ها یا چشم ها ایجاد می شوند.

بیشتر مواد فعال موجود در محصولات بدون نسخه نیز در درمان های تجویزی یافت می شود. یک متخصص پوست می تواند ضایعات خیلی بزرگ یا سرسخت را حذف کند. همچنین می تواند آکنه هایی را که به دیگر اشکال درمان پاسخ نمی دهند، از بین ببرد.

همیشه در مورد ندول ها و کیست ها با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این موارد نیاز به مراقبت پزشکی دارند. ندول‌ها و کیست‌های درمان‌نشده و آن‌هایی که پاره شده‌اند می‌توانند باعث ایجاد اسکار روی پوست شوند.

انواع آکنه صورت را بشناسید

اولین قدم در پیشگیری و درمان آکنه صورت، شناخت انواع آکنه های صورت است که سایت کرم در این مقاله به آن پرداخته است.

جوشکاری چیست؟

نوعی بیماری پوستی که می‌تواند طیف وسیعی از علائم را داشته باشد، از جوش‌های خفیف گاه به گاه تا آکنه‌های شدید و عمومی که می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود.

چه کسی آن را دریافت می کند:

آکنه تقریباً در تمام نوجوانان در تمام سنین و همچنین حدود 30 درصد از زنان بالغ و 20 درصد از مردان بالغ را تحت تأثیر قرار می دهد.

بدن کجا بیشتر درگیر است؟

بیشتر در صورت دیده می شود، اما بیش از نیمی از افرادی که آکنه صورت دارند، آکنه بدن نیز دارند.

نحوه ایجاد و ضرب:

ضایعات آکنه ناشی از التهاب، افزایش تولید چربی از پوست و افزایش رشد سلول های پوستی است که منافذ پوست را مسدود می کنند. منافذ مسدود شده سبوم را در داخل منافذ به دام می اندازد، جایی که باکتری های آکنه از سبوم به دام افتاده تغذیه می کنند و تکثیر می شوند.

زباله ها به دو دسته تقسیم می شوند:

1- آکنه غیر التهابی (بدون درد و قرمزی):

جوش های سرسفید (جوش های سفید کوچک روی پوست)

جوش های سر سیاه (نقاط سیاه یا قهوه ای کوچک روی پوست)

2- آکنه التهابی (با قرمزی و درد):

پاپول (جوش های قرمز بزرگ بدون مرکز سفید یا زرد)

پوسچول (جوش های قرمز بزرگ با مرکز سفید یا زرد)

ندول (ضایعات بزرگ – بیش از 5 میلی متر عرض – و بدون چرک دردناک).

کیست (ضایعات بزرگ – بیش از 5 میلی متر عرض – دردناک و پر از مایع یا چرک).

انواع آکنه صورت را بشناسید

الف) جوش های غیر التهابی

اولین مرحله انسداد منافذ پوست میکروکومدون نام دارد که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. میکروکومدون ها زمانی تشکیل می شوند که تولید بیش از حد سلول های پوستی باعث باز شدن منافذ و انسداد آن شود.

سبومی که به طور معمول به سطح می‌ریزد به دام می‌افتد و باکتری‌های آکنه که در سبوم رشد می‌کنند به سرعت تکثیر می‌شوند.

سبوم و باکتری های به دام افتاده در پوست زمانی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشند کومدون نامیده می شوند. دو نوع کومدون وجود دارد:

1- سر سفید
2- سر سیاه

جوش های سرسفید

این جوش ها ضایعاتی هستند که به صورت لکه های سفید روی سطح پوست ظاهر می شوند. آنها را “کومدون های بسته” نیز می نامند زیرا سلول های پوست کاملاً باز شدن منافذ را مسدود می کنند.

جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه ضایعاتی هستند که به صورت لکه های قهوه ای یا سیاه روی سطح پوست ظاهر می شوند. آنها را “کومدون های باز” می نامند زیرا سلول های پوست فقط تا حدی باز شدن منافذ را مسدود می کنند.

از آنجایی که منافذ فقط تا حدی مسدود می شوند، چربی پوست و سلول های مرده پوست می توانند از منافذ خارج شوند. هنگامی که این محتوا به سطح پوست می رسد، اکسیژن هوای اطراف با رنگدانه پوستی به نام ملانین در سلول های مرده پوست واکنش نشان می دهد و سیاه یا قهوه ای می شود.

جوش های سرسفید و سرسیاه می توانند بهبود یا رشد کنند و به آکنه التهابی تبدیل شوند.

b) جوش های التهابی

آکنه التهابی زمانی رخ می دهد که فشار بیش از حد در داخل منافذ مسدود شده ایجاد می شود و دیواره منافذ را می شکند و باعث می شود محتویات منافذ به پوست اطراف نشت کند.

سیستم ایمنی این محتویات را به عنوان “مهاجم خارجی” می بیند و سلول های التهابی از جمله مهم ترین گلبول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت فعال می کند. تهاجم سلول های التهابی ضایعه آکنه را قرمز و دردناک می کند.

چهار نوع ضایعات التهابی آکنه وجود دارد:

پاپول
پوسچول
ندول (شدید)
کیست (شدید)

پاپول ها

پاپول ها ضایعات قرمز رنگ بدون مرکز زرد هستند. آنها اولین ضایعه ای هستند که پس از پارگی دیواره منافذ مسدود شده ایجاد می شوند.

پاسچول ها

پوسچول ها پاپول های بالغ نامیده می شوند. آنها دارای ضایعات قرمز با مرکز سفید یا زرد هستند که از تجمع گلبول های سفید خون به نام چرک در داخل منافذ ایجاد می شود.

ندولها

ندول ها شایع ترین ضایعه آکنه شدید هستند. آنها دارای ضایعات فیبری بزرگ (به قطر بیش از 5 میلی متر) هستند که فاقد مراکز سفید و زرد هستند و قرمز، متورم و معمولاً دردناک هستند.

ندول ها زمانی ایجاد می شوند که منافذ مسدود شده به طور کامل در عمق پوست باز شوند. این “انفجار” منجر به یک واکنش التهابی شدید می شود که اغلب باعث آسیب شدید بافتی می شود که اغلب منجر به زخم می شود.

کیست ها

کیست ها ضایعات آکنه ای شدید هستند. آنها همچنین بیش از 5 میلی متر قطر، قرمز، متورم، در عمق پوست و اغلب دردناک هستند. اما بر خلاف گره ها، کیست ها فیبری نیستند. در عوض، آنها با مایع یا چرک پر می شوند.

به طور کلی، سیستم ایمنی با کاهش التهاب و تلاش برای ترمیم آسیب پوستی ناشی از ضایعه آکنه، ضایعه آکنه را التیام می بخشد.

با این حال، اگر سیستم ایمنی باعث التهاب بیش از حد ضایعه آکنه شود یا ضایعه آکنه را به سرعت بهبود ندهد، ممکن است زخم ایجاد شود.

بنابراین مهم ترین قدم پیشگیری از بروز آکنه با تمیز و سالم نگه داشتن پوست از یک سو و داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش از سوی دیگر است و البته این کار پس از شناخت انواع آکنه انجام می شود.

برای داشتن پوستی سالم و تمیز، ماسک های زیر را به شما توصیه می کنیم که به راحتی می توانید آن ها را در خانه برای پیشگیری و درمان آکنه درست کرده و استفاده کنید. (روی تصویر کلیک کنید)

لطفا نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله در قسمت نظرات بنویسید

9 علت زیاد شدن جوش صورت | کدام جوش ها خطرناکند؟ | کلینیک پوست پدیا

از دکتر بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

** پیشنهاد برای شما **

کرم کنترل کننده چربی و جوش درماتیپیک